Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
4 objawy uszkodzenia systemu ABS
Czujnik prędkości obrotowej kół wchodzący w skład systemu ABS, to element układu hamulcowego biorący udział w blokowaniu kół podczas hamowania. Nieprawidłowości w działaniu czujnika układu ABS można rozpoznać po świecącej się kontrolce na desce rozdzielczej, ale nie tylko. W artykule przypominamy, jak działa ten system oraz wyjaśniamy, jakie symptomy wskazują na konieczność naprawy.
Za co odpowiada ABS?
Do najważniejszych elementów systemu ABS zalicza się:
czujniki prędkości obrotowej kół,
modulatory ciśnienia,
sterownik.
Zasada działania układu nie jest skomplikowana. Polega na tym, że w momencie hamowania, gdy prędkość obrotowa zmniejsza się i może dojść do poślizgu, po wysłaniu sygnału do sterownika system redukuje ciśnienie w układzie hamulcowym dla konkretnego koła. Dzięki temu pojazd zachowuje swoją kierowalność podczas hamowania. Poza tym, nie dochodzi do utraty stabilności i skraca się droga hamowania. Uruchomienie ABS można rozpoznać po drganiach pedału hamulca i charakterystycznym dźwięku.
Przeczytaj również: Jaki zestaw kluczy warto mieć w swoim warsztacie?
Awaria czujnika ABS - 4 objawy
Oprócz oczywistego sygnału świadczącego o usterce, w postaci zapalenia się lampki ABS na desce rozdzielczej, awarię systemu można rozpoznać po:
blokowaniu kół przy hamowaniu,
zapisaniu odpowiednich kodów błędu,
awarii innych systemów.
Przyczyn problemów z czujnikiem ABS może być wiele. Często dochodzi do tego na skutek zwarcia lub przerwania przewodów, mechanicznych uszkodzeń czy zanieczyszczeń czujników. W nowoczesnych autach zwykle systemy wyposażone są w funkcję autodiagnostyki. Przy czym, nie warto podejmować się samodzielnej naprawy bez fachowej wiedzy.
Przeczytaj również: Jak wyglądają naprawy powypadkowe auta?
Komu zlecić naprawę ABS?
Usunięcie usterek czujnika ABS nie należy do najprostszych czynności. Po pierwsze, wymaga to interpretacji kodów diagnostycznych. Poza tym, do przeprowadzenia naprawy konieczne jest podniesieniu pojazdu i dysponowanie urządzeniami, takimi jak np. multimetr. Na koniec wymagane jest też poprawne testowanie. Jedną z polecanych firm wykonujących naprawy aut jest Tyczyński Service Mechanika Samochodowa w Pabianicach. Warsztat specjalizuje się w kompleksowym wykonywaniu usług serwisowych.
Przeczytaj również: Kiedy warto się zgłosić do mechanika samochodowego?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana