Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co ile lat należy wykonać przegląd samochodu?

Spis treści
- Przegląd rejestracyjny – na czym polega i jak często trzeba go powtarzać?
- Co w przypadku spóźnienia lub nie wykonania przeglądu?
- Co jest sprawdzane podczas badania technicznego?
Dbanie o stan pojazdu i jego bezpieczeństwo to obowiązek każdego kierowcy. Wliczają się w to naprawy wadliwych części i wycieków, kontrolne wizyty w serwisie oraz przeglądy rejestracyjne. Przegląd ma na celu dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego, jest obowiązkowy, wykonuje się go regularnie na stacji kontroli pojazdów. Inna jego nazwa to badanie techniczne. Co jeszcze musimy o nim wiedzieć?
Przegląd rejestracyjny – na czym polega i jak często trzeba go powtarzać?
Przegląd rejestracyjny polega na ocenie stanu technicznego pojazdu oraz wydaniu decyzji o dopuszczeniu go do ruchu. Każdorazowo jest odnotowywany w dowodzie rejestracyjnym i ma ściśle określoną datę ponownego wykonania, zależną od rodzaju i wieku auta. Według przepisów, przegląd samochodu osobowego powinien być wykonany w ciągu 3 lat od daty pierwszej rejestracji i powtórzony po upływie 2 lat. Zasada ta nie obowiązuje w przypadku pojazdów z napędem gzowym i elektrycznym – bez względu na wiek, muszą mieć aktualne badanie techniczne wykonywane co 12 miesięcy. Samochody zarejestrowane po raz pierwszy więcej niż 5 lat temu, podlegają przeglądowi co rok.
Przeczytaj również: Jak często wykonuje się przegląd rejestracyjny pojazdu?
Co w przypadku spóźnienia lub nie wykonania przeglądu?
Na wykonanie przeglądu w cenie podstawowej jest 30 dni od upływu wyznaczonego terminu. Po tym czasie, jego koszt zostanie policzony podwójnie. W przypadku, gdy policja lub inna kontrola drogowa wykryje brak ważnej pieczątki, może nałożyć mandat na kierowcę pojazdu w kwocie do 500 zł. Gdy data ważności przeglądu minęła dawno temu, może dojść do zatrzymania dowodu rejestracyjnego, a nawet zalecenia, by odholować auto na parking policyjny, na koszt kierowcy. Aby odzyskać dowód kierowca jest zobowiązany do wykonania badania w ciągu 7 dni od daty jego zatrzymania.
Przeczytaj również: Co jest sprawdzane w trakcie przeglądu rejestracyjnego pojazdu?
Co jest sprawdzane podczas badania technicznego?
Wybierając miejsce do wykonania przeglądu, najlepiej kierować się do stacji wyposażonych w najnowsze sprzęty diagnostyczne oraz wykwalifikowaną kadrę. Zgłaszając się na badania w Bosch Car Service można liczyć nie tylko na profesjonalną komputerową ocenę stanu auta, ale także fachowe doradztwo i indywidualne podejście do każdego Klienta. Podczas przeglądu rejestracyjnego specjalista ocenia pracę układu kierowniczego, wydechowego i hamulcowego, stan zawieszenia, ogumienia i nadwozia oraz działanie oświetlenia. Ponadto sprawdzane jest obowiązkowe wyposażenie tj. trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica. Cały proces trwa około pół godziny. Jeśli podczas przeglądu zostaną wykryte istotne usterki kierowca ma 14 dni na ich usunięcie i ponowne zgłoszenie się do danej stacji kontroli.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana