Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy aby przymocować hak holowniczy do auta trzeba mieć pozwolenie?
Montaż haka holowniczego w samochodzie pozwala nie tylko na korzystanie z przyczep, ale również na używanie bagażników rowerowych na hak. Samo założenie nie oznacza, że można bezpiecznie i legalnie się z nim przemieszczać. Fakt montażu musi być odnotowany w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Czy na hak w samochodzie trzeba mieć pozwolenie? Tak, jeśli auto leasingujemy i nie jest naszą własnością.
Jak montuje się hak holowniczy i wiązkę elektryczną 13-PIN?
Montażem zajmują się wyspecjalizowane firmy, często będące jednocześnie sprzedawcą haków holowniczych. Wybierając takie rozwiązanie klient ma gwarancję, że instalacja przebiegnie prawidłowo. Montaż haka oraz wiązki elektrycznej w wyspecjalizowanym warsztacie kosztuje od około 500 zł w przypadku prostych modeli aż do ponad 1000 zł w przypadku haków chowanych.
Hak można także zamontować samemu. Pierwszym krokiem jest zdjęcie zderzaka wraz ze wszystkimi klipsami. Ważne, żeby sprawdzić, czy również te, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach, na przykład w bagażniku, zostały zdemontowane. Otwory do przykręcenia haka są fabrycznie umieszczone w każdym samochodzie, a do zderzaka jest dołączany zestaw śrub mocujących. Podczas montażu nie ma więc konieczności spawania. Należy pamiętać, żeby użyć znajdujących się w zestawie podkładek pod kształtowniki. Pozwoli to uniknąć przeciążeń i wyrwania haka, ale z montażem wiązki nie pójdzie nam tak łatwo. Lepiej oddać auto w ręce fachowca, aby elektronika działała bez zakłóceń.
Jak zalegalizować hak holowniczy w aucie?
Po zamontowaniu haka właściciel pojazdu musi spełnić formalności urzędowe. Najpierw trzeba wykonać przegląd techniczny w stacji diagnostycznej. Usługa kosztuje 35 złotych. Klienci firmy AMT-Kostecki.pl twierdzą, że lepiej zainstalować hak w warsztacie i mieć pewność prawidłowego montażu - szczególnie odpowiednio zamontowanej elektryki. Z zaświadczeniem o dokonanym przeglądzie trzeba udać się do urzędu, żeby odnotować ten fakt w dowodzie rejestracyjnym. Zmianę wprowadza się w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca rejestracji samochodu.
Należy mieć ze sobą wypełniony wniosek o dokonanie wpisu, kwit ze stacji diagnostycznej, dowód rejestracyjny i ewentualnie kartę pojazdu oraz potwierdzenie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Warunkiem uzyskania wpisu w dowodzie jest posiadanie na haku tabliczki znamionowej z parametrami haka. Po spełnieniu tych wymagań dowód rejestracyjny uzupełniany jest na miejscu, od ręki. Warto wiedzieć, że legalizacja haka holowniczego jest bezpłatna. Opłata obowiązuje tylko w przypadku, gdy w urzędzie stawił się niespokrewniony pełnomocnik właściciela pojazdu i wynosi ona 17 złotych.
W razie kontroli, która wykaże brak wpisu o posiadaniu haka, kierowcy zostanie odebrany dowód rejestracyjny pojazdu. Żeby go odzyskać, trzeba wykonać przegląd techniczny. Znacznie bardziej dotkliwy może być mandat w wysokości do 500 złotych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana