Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy auto używane to dobry wybór dla osoby niepełnosprawnej?
Samochody dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych to nie tylko pojazdy wykorzystywane przez firmy zajmujące się świadczeniem usług transportowych czy rozmaite fundacje, ale też auta z wyposażeniem pozwalającym na kierowanie mimo posiadanych dysfunkcji i schorzeń. Zakup takiego wozu wiąże się ze sporym wydatkiem, stąd wielu zainteresowanych skłania się ku ofercie z drugiej ręki. Wbrew pozorom zwykle będzie to znacznie korzystniejsze.
Co przemawia za używanym pojazdem dla osoby z niepełnosprawnością?
Utrzymanie niezależności oraz pełnej mobilności przez posiadanie własnego auta jest ważne dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami, ponieważ umożliwia samodzielne docieranie do różnych miejsc, bez zdawania się na komunikację zbiorową. Większość będących w takiej sytuacji oraz mających prawo jazdy, rozważając zakup, poszukuje używanego samochodu dla niepełnosprawnych. Wynika to zwykle z chęci zaoszczędzenia sporej kwoty – wóz prosto z salonu jest po prostu bardzo drogi, potrzebna suma pozostaje więc poza zasięgiem możliwości finansowych zainteresowanych. Warto też pamiętać, że pojazd z salonu przez pierwszy rok może stracić znaczną część swej wartości, a przy autach kilkuletnich zmiany są o wiele mniejsze, łatwiej więc co jakiś czas znajdować środki na dopłatę i wymianę wozu na nowszy. Tańsze okazuje się też ubezpieczenie oraz konieczne naprawy. Jednym z motywów takich decyzji jest również fakt, że można w wyspecjalizowanych firmach łatwo wyszukać oferty samochodów z niezbędnym wyposażeniem, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu na jego dość długotrwałą instalację.
Przeczytaj również: Na czym polega awaryjne odpalanie samochodu?
Jakie pojazdy są oferowane niepełnosprawnym?
Rynek pojazdów dla osób z niepełnosprawnościami wciąż prężnie się rozwija, a liczba kierowców korzystających z aut mimo swoich dysfunkcji stale rośnie. Na sytuację tę wpływa m.in. możliwość uzyskania dopłaty z PFRON-u także w przypadku pojazdów używanych. Wśród samochodów tego typu dostępnych w firmach takich jak Auto-Mona FHU dominują wozy z ręcznym gazem, hamulcem i sprzęgłem wymagające przesiadania się z wózka na fotel kierowcy. Coraz częściej pojawiają się rozwiązania podobne do znanych z aut do transportu niepełnosprawnych, a więc z windą hydrauliczną i możliwością stabilnego automatycznego unieruchomienia wózka na miejscu kierowcy.
Przeczytaj również: Jak postępować w przypadku gdy samochód nie przejdzie przeglądu?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana