Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy usunięcie zaworu EGR jest bezpieczne dla silnika i pozostałych podzespołów?
Zawór EGR pozwala na obniżanie emisji spalin samochodowych ulatniających się do atmosfery. Okazuje się jednak, że zbyt częste używanie tego podzespołu może działać niekorzystnie na pracę silnika. Stąd wielu kierowców decyduje się na programowe wyłączenie zaworu. Czy takie działanie jest bezpieczne? Na co uważać, aby nie spowodować większych szkód? Wyjaśniamy.
Do czego służy zawór EGR?
Zawór EGR (inaczej: zawór recyrkulacji spalin, ang. Exhaust Gas Recirculation) stosowany w pojazdach samochodowych to, jak wskazuje nazwa, element odpowiadający za recyrkulację spalin w silnikach tłokowych. Za sprawą obniżania zawartości tlenu w komorze spalania (poprzez skierowanie części spalin do układu dolotowego silnika) powoduje on obniżenie emisji substancji szkodliwych do atmosfery. Pomimo tego, że zawory EGR umożliwiają spełnianie akceptowalnych przez wymagania norm emisyjnych, to są dość problematyczne. Nierzadko zdarza się bowiem, że urządzenia te powodują obniżenie mocy silnika w samochodach. Oprócz tego komponent ten jest też szczególnie awaryjny i stosunkowo często ulega zatarciu lub przedwczesnemu zużyciu.
Jakie są efekty usunięcia zaworu EGR?
Uszkodzenia zaworu EGR zwykle objawiają się jako szarpanie silnika, zapalanie się kontrolki check engine, pojawianie się różnych błędów czy włączanie tryby awaryjnego. Nic więc dziwnego, że dość popularną usługą w serwisach samochodowych jest usunięcie zaworu EGR. Czego można się spodziewać po takiej modyfikacji? Jak wyjaśniają specjaliści, zaślepienie EGR wraz z programowym wyłączeniem zaworu powoduje wyeliminowanie problemów z brakiem mocy, utrudnionym odpalaniem pojazdu czy pojawiającymi się komunikatami na desce rozdzielczej.
Na co trzeba uważać?
Proces zaślepienia zaworu EGR jest nieco bardziej skomplikowany w nowszych pojazdach. Jest tak, ponieważ w takich modelach aut zwykle występują czujniki położenia i kontroli ciśnienia w układzie dolotowym, co automatycznie włącza tryb awaryjny. Z tego względu zaślepienie EGR należy zlecać wyłącznie wyspecjalizowanym mechanikom. Jedną z firm, w której można skorzystać z takich usług jest Ecu Boost – chiptuning, kodowanie, modyfikacje. Przedsiębiorstwo zajmuje się bezpiecznymi metodami usprawniania aut.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana