Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy zużyty zderzak samochodowy można poddać recyklingowi?
Zderzaki samochodowe chronią kierowcę i pasażera przed skutkami kolizji czy wypadków, mają też duży wpływ na konstrukcje i estetykę pojazdu. Jednocześnie zderzak stanowi element samochodu najbardziej narażony na uszkodzenia. Co zrobić w przypadku zarysowania lub wgniecenia? Kiedy warto dokonać naprawy, a kiedy lepiej wymienić zderzak? Czy opłaca się zakup części używanych? Odpowiadamy w artykule.
Naprawa uszkodzonego zderzaka
Od tego, czy warto jest naprawić uszkodzony zderzak samochodowy, zależy przede wszystkim stopień defektu. W przypadku drobnych zarysowań czy powierzchniowych pęknięć na karoserii, wystarczającym rozwiązaniem powinno być lakierowanie zderzaka. Dobry specjalista bez trudu poradzi sobie z przywróceniem warstwy lakieru niemal do dawnej świetności, a przynajmniej zapewni jej estetyczny wygląd. Znacznie trudniej jest przy poważniejszych deformacjach, takich jak np. wgniecenia czy połamania. To już nie tylko mankament wizualny, ale także kwestia bezpieczeństwa. Zniszczony zderzak może nie absorbować odpowiednio energii w razie ewentualnej kolizji. Decyzję o naprawie bądź wymianie powinien podjąć doświadczony mechanik.
Używany zderzak samochodowy – czy warto?
Jeśli uszkodzenia zderzaka samochodowego są na tyle duże, że konieczna jest wymiana, mamy do wyboru trzy opcje:
zakup nowej części,
zakup używanej części,
zakup zamiennika.
Jak podpowiadają specjaliści, najlepiej jest rozważyć dwie pierwsze. Oryginalne podzespoły (także z drugiej ręki), to zawsze lepszy wybór niż wątpliwej jakości zamiennik. Obecnie części do samochodów, w tym używane zderzaki samochodowe, można nabyć w korzystnej cenie i w dobrym stanie technicznym. Warunkiem jest jednak wybór sprawdzonej i profesjonalnej firmy, która zajmuje się sprzedażą tych podzespołów po renowacji i naprawach. Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest HCU Transport.
Zużyty zderzak – co z nim zrobić?
Gdy naprawa zderzaka jest nieopłacalna, wymiana tej części pozostaje jedynym słusznym rozwiązaniem. Ale co wówczas zrobić z tym uszkodzonym? To zależy od tego, kto i gdzie dokonywał naprawy. Jeśli korzystamy z usług warsztatu samochodowego, wtedy wadliwe podzespoły zostawiamy u mechanika. W przypadku samodzielnej wymiany np. we własnym garażu, stare części powinniśmy oddać do stacji demontażu pojazdów bądź innych punktów uprawnionych do zbiórki tego typu odpadów. W takich miejscach części samochodowe poddawane są recyklingowi, czyli odzyskaniu możliwie jak największej ilości materiałów do powtórnego wykorzystania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana