Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym charakteryzują się sprężyny progresywne?
Sprężyny stanowią jeden z najistotniejszych elementów układu zawieszenia samochodów. To od nich w dużej mierze zależy komfort oraz bezpieczeństwo jazdy autem. Jeszcze do niedawna zastosowanie w produkcji pojazdów mechanicznych znajdowały wyłącznie tradycyjne, krótkie sprężyny o gęstych zwojach. Sytuacja ta uległa jednak zmianie wraz z wprowadzeniem na rynek modeli progresywnych. Sprawdź koniecznie, czym się one odznaczają.
Czym jest sprężyna progresywna?
Sprężyny progresywne to coraz częściej wybierane przez właścicieli samochodów rozwiązanie. W porównaniu do swoich tradycyjnych odpowiedników wyróżniają się one nierównomierną konstrukcją, charakterystycznym zwężeniem na obu końcach oraz większą elastycznością. Za ich charakterystyczną cechę uznaje się także nierówne odstępy między zwojami. Produkcja sprężyn progresywnych ukierunkowana jest na wytwarzanie takich elementów zawieszenia pojazdu, które zwiększają komfort podróżowania samochodem poprzez efektywne amortyzowanie niewielkich nierówności na drodze. Nierzadko instaluje się je w sportowych autach, dzięki czemu pojazdy te stają się wygodniejsze w użytkowaniu. Wyraźne różnice w konstrukcji sprężyn progresywnych w porównaniu do tradycyjnych modeli przyczyniają się do odczuwalnej zmiany charakterystyki pracy auta w przypadku ich zamontowania w pojeździe. Samochody z zawieszeniem wzbogaconym o omawiany element zachowują się nieco inaczej przy wykonywaniu skrętu w prawo i w lewo. Można także zauważyć pewne odmienności w reagowaniu na manewr hamowania na luzie oraz na biegu. Z tego też powodu producenci aut unikają raczej montowania sprężyn progresywnych w wypuszczanych na rynek pojazdach. Właściciele samochodów mogą to jednak zrobić na własną rękę, nabywając potrzebne artykuły w sklepie z częściami zamiennymi.
Jak montuje się sprężyny progresywne?
Osoby, które zdecydowały się na instalację sprężyn progresywnych, zazwyczaj powierzają to zadanie profesjonalnym mechanikom samochodowym. Modele wytwarzane przez takie firmy, jak producent sprężyn WIMET z Katowic, mają wyraźnie wyodrębnioną część górną oraz dolną. Muszą one zatem zostać ustawione w odpowiedni sposób, aby należycie spełniały swoje zadanie. Specjaliści zawsze zmieniają sprężyny parami, dbając o przymocowanie na jednej osi identycznych podzespołów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana