Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym się różni hol sztywny od lekkiego?
Holowanie aut wykonuje się najczęściej na jeden z dwóch sposobów: na sztywnym holu i na lince. Drugi sposób, nazywany jest również holem lekkim lub giętkim i stosowany jest najczęściej w przypadku awarii aut osobowych. Wybór zależy m.in. od rodzaju i wagi pojazdu, charakteru awarii oraz odległości, na której ma być wykonywane holowanie. Czym te sposoby się różnią i w jakich sytuacjach najlepiej wykorzystać każdy z nich?
Co to jest holowanie na sztywnym holu?
Sztywny hol to wykonany ze stali drążek mocowany do pojazdu w celu holowania. W cały zestaw wchodzą również zawleczki zapewniające stabilność całej konstrukcji i bezpieczeństwo podczas transportu. Stalowy hol powinien mieć długość maksymalnie 3 metrów, by gwarantować swobodne wykonywanie manewrów na drodze, a ponadto musi być oznaczony np. żółto-czarnymi lub biało-czerwonymi chorągiewkami, by być w pełni widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Pomaga to uniknąć potencjalnie niebezpiecznych sytuacji na drodze i zwiększa bezpieczeństwo podczas holowania. Ze względu na sztywność metalu, z którego wykonany jest drążek, podczas holowania nie trzeba kontrolować stopnia napięcia, jak jest to w przypadku tradycyjnej linki czy pasa.
Przeczytaj również: Najważniejsze zasady związane z holowaniem samochodów osobowych
Kiedy stosuje się sztywny hol?
Holowanie aut za pomocą sztywnego drążka wykonywane jest najczęściej w sytuacji, gdy w samochodzie sprawny jest tylko jeden układ hamulcowy. Stosowanie holowania na miękkiej lince w przypadku niesprawnego układu hamulcowego grozi mandatem karnym. Dzięki mocnej konstrukcji, sztywny hol świetnie radzi sobie z holowaniem pojazdów o masie nawet do 3 ton, dlatego wykorzystywany jest w przypadku awarii autobusów i samochodów ciężarowych. Profesjonalne usługi holowania pojazdów osobowych i ciężarowych w okolicach Opola świadczy np. firma Auto pomoc – Auto Czok.
Przeczytaj również: Jaki zakres usług świadczy pomoc drogowa?
W jakich sytuacjach holuje się pojazd na lince?
Holowanie na lince można stosować, gdy oba układy hamulcowe pojazdu oraz układ kierowniczy są w pełni sprawne. Linka holownicza ma zazwyczaj długość od 4 do 6 metrów i musi być oznaczona w celu zapewnienia widoczności i bezpieczeństwa na drodze. Zaletą tego sposobu holowania jest łatwy dostęp do linki, która zmieści się w każdym bagażniku, jest też przystępna cenowo i można nabyć ją na większości stacji benzynowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana