Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego warto przeprowadzać wulkanizację opon?
Wulkanizacja to usługi związane z wymianą opon i ich naprawą, szczególnie podczas sytuacji awaryjnych, takich jak mechaniczne uszkodzenie opony. W artykule wyjaśniamy, na czym dokładnie polega wulkanizacja, co wchodzi w skład takich usług. Podpowiadamy też, w jakich sytuacjach opłaca się naprawiać opony, a kiedy lepiej wymienić je na nowe.
Na czym polega wulkanizacja opon?
Mianem wulkanizacji określa się chemiczny proces polegający na uzyskiwaniu gumy w wyniku zjawiska sieciowania cząsteczek polimeru. W praktyce i w języku potocznym zdecydowanie częściej termin ten odnosi się do miejsca, w którym naprawia się opony. Często są one częścią warsztatów mechanicznych lub współpracują z nimi. Usługi wulkanizacyjne obejmują:
Przeczytaj również: Kiedy konieczna jest wymiana opon na nowe?
naprawę ogumienia,
wyrównywanie ciśnień,
wyważanie kół,
wymianę opon,
prostowanie felg,
montaż i demontaż kołpaków.
Wulkanizacja to również naprawa opon na zimno i na gorąco. Ta pierwsza dotyczy z reguły niewielkich uszkodzeń punktowych. Przykładem jest najechanie oponą na gwóźdź lub inny ostry element. Zdecydowanie bardziej skomplikowana jest wulkanizacja na gorąco, która polega na poddawaniu mieszanki gumowej działaniu odpowiedniego ciśnienia i temperatury, aby przywrócić jej pierwotne właściwości.
Przeczytaj również: Czym się kierować przy wyborze opon do samochodu?
Czy warto naprawiać opony?
To, czy warto skorzystać z naprawy w zakładzie wulkanizacyjnym zależy od wielu czynników. Po pierwsze, należy ocenić zakres zniszczeń. W przypadku pojedynczych defektów, np. przebicia gwoździem czy innym ostrym przedmiotem, naprawa zaliczana jest zwykle do jednych z łatwiejszych. Jak przekonują specjaliści, reperacji podlegają nawet dziury o średnicy 5 mm. Jednocześnie przestrzegają oni przed próbami samodzielnego wyjmowania fragmentów z przebitej opony. Może to bowiem spowodować pogorszenie sytuacji i pogłębienie usterki. Z pewnością opłaca się też naprawiać opony przeznaczone do intensywnej jazdy, na których widoczne są niewielkie przetarcia i wgłębienia. Jeśli nie mamy odpowiedniego doświadczenia i wiedzy, zawsze dobrze jest poradzić się fachowców.
Przeczytaj również: Czego potrzeba do wymiany opony samochodowej?
Kiedy lepiej wymienić opony?
W nowy komplet opon lepiej jest wyposażyć się wówczas, gdy aktualnie używane mają przeszło 10 lat. Także w przypadku wybrzuszeń na oponie, mocno zużytego bieżnika czy uszkodzeń kordu zaleca się, aby jak najszybciej wymienić opony na nowe. To ważne przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, ale także dlatego, by uniknąć problematycznej usterki pojazdu w trasie i związanych z tym kosztów. Warto pamiętać, aby części samochodowe nabywać wyłącznie w profesjonalnych sklepach. W Tychach jednym z polecanych przedsiębiorstw jest firma motoryzacyjna Auto Area. Sklep oferuje szeroki wybór akcesoriów samochodowych i części zamiennych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana