Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Działanie turbosprężarek i kompresorów. Jakie zdarzają się usterki?
Turbosprężarki to urządzenia montowane w silnikach, których celem jest dostarczanie powietrza pod ciśnieniem do komory spalania. Kompresory natomiast mogą służyć temu samemu celowi lub zapewniać wzrost ciśnienia powietrza w systemach pneumatycznych maszyn ciężkich. Oba typy urządzeń na różne sposoby zwiększają ciśnienie powietrza w układzie. Ich praca może wiązać się z usterkami. Jakie najczęściej się zdarzają? Przeczytaj!
Dlaczego turbosprężarki się psują i jak tego uniknąć?
Obecnie niemal w każdym silniku montowanym w pojazdach osobowych, dostawczych czy ciężkich znajduje się turbosprężarka. Zapewnia zwiększenie mocy przy jednoczesnym obniżeniu spalania. Wirnik turbiny może obracać się z prędkością ponad 200 000 obr/min, dlatego duże znaczenie ma prawidłowa eksploatacja. Niestety na skutek zaniedbań serwisowych i uszkodzenia innych podzespołów silnika może dojść do uszkodzenia turbiny. Najczęściej awarii ulegają:
Przeczytaj również: 5 sygnałów, które mogą świadczyć o awarii turbosprężarki
uszczelnienia;
wirnik koła kompresji;
mechanizm zmiennej geometrii;
elementu układu dolotowego;
obudowa strony zimnej i gorącej.
W przypadku wystąpienia awarii konieczna jest regeneracja turbosprężarek. Jest ona tańsza od wymiany na nowy egzemplarz, dlatego klienci chętnie korzystają z takiej opcji.
Przeczytaj również: Na czym polega różnica między naprawą a regeneracją turbosprężarki?
Uszkodzenie kompresorów i najczęstsze przyczyny
Sprężarki w kompresorach powietrza również podlegają zużyciu i awariom. Najczęściej psują się elementy metalowe sprężarki, które bezpośrednio odpowiadają za podnoszenie ciśnienia. Przyczyną są:
nieprawidłowe warunki pracy (zbyt duże obroty lub podwyższona temperatura);
zaniedbania serwisowe (brak wymiany oleju, niski poziom oleju);
nieodpowiedni dobór środków smarnych;
stosowanie części zamiennych niskiej jakości.
Kluczem do bezawaryjnej pracy jest więc regularny serwis i konserwacja sprężarek powietrza. Jak informuje przedstawiciel firmy TRUCK – MAR nie warto oszczędzać na jakości wykorzystywanych części zamiennych i eksploatacyjnych. Czekanie z regeneracją kompresorów do momentu ich całkowitego uszkodzenia i zatrzymania może jedynie podnieść koszty naprawy.
Jeśli turbosprężarka lub kompresor wymagają regeneracji, postaw na sprawdzoną firmę wykonującą takie usługi w pełni profesjonalnie. To pozwoli na dalszą bezproblemową eksploatację urządzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana