Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak czytać oznaczenia na oponach?

Elementem, który w dużej mierze odpowiada za bezpieczeństwo użytkowania pojazdu, pozwalając na utrzymanie przyczepności w czasie przyspieszania, hamowania oraz zmiany toru jazdy są opony samochodowe. W Suwałkach szeroki wybór ogumienia do aut osobowych i dostawczych, a także maszyn rolniczych można znaleźć w ofercie sklepu Walmar-Drażba. Warto jednak pamiętać, że dla właściwego dopasowania konkretnego wyrobu należy zwrócić baczną uwagę na stosowane przez producentów oznaczenia. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.
Jakie informacje można znaleźć na powierzchni bocznej opony?
Podstawowymi parametrami umieszczanymi na oponach samochodowych są kody dotyczące ich wymiarów. Określa się je w milimetrach, pokazując szerokość i wysokość opony, a także średnicę wewnętrznego otworu, który jest jednocześnie rozmiarem felgi, na jakiej można ją zamontować. Wartość ta jest podawana w calach. Poza nimi na oponach znajdują się indeksy prędkości, z jakimi można się poruszać po ich montażu. W grę wchodzą tu kody literowe, które odpowiadają poszczególnym prędkościom maksymalnym. Najniższymi są zwykle opony z kodem „M”, odpowiadającym 130 km/h. Kolejne litery to wzrost prędkości o 10 km/h aż do „T”, które oznacza 190 km/h. Wyższe indeksy to „H” dla prędkości do 210 km/h, „V” do 240 km/h i „W” do 270 km/h. Najwyższy indeks to „Y” obowiązujący do 300 km/h. Ważnymi symbolami są też M&S (M+S), które umieszcza się na oponach zimowych i całorocznych, a także piktogram Three Peak Mountain Snowflake. W autach dostawczych liczy się indeks nośności opony w postaci dwóch lub trzech cyfr.
Przeczytaj również: Kiedy konieczna jest wymiana opon na nowe?
Kody na oponach – data produkcji
Jednym z najważniejszych parametrów opony jest naniesiony na nią kod pokazujący na datę produkcji. Jest ona umieszczana na oponie w postaci czterocyfrowego oznaczenia. Dwie pierwsze cyfry wskazują na tydzień, w którym wyprodukowano oponę, podczas gdy dwie kolejne to rok produkcji. Dzięki temu kierowcy mogą łatwo sprawdzić, jak stara jest dana opona i czy nadaje się jeszcze do użytku. W sklepie Walmar-Drażba można znaleźć szeroki wybór opon, a każdy produkt jest dokładnie opisany, włącznie z datą produkcji. Jest to szczególnie ważne przy zakupie opon używanych, gdzie wiek opony ma kluczowe znaczenie dla jej bezpieczeństwa i wydajności. Sklep Walmar-Drażba dba o to, aby wszystkie oferowane produkty spełniały najwyższe standardy jakości, co daje klientom pewność, że dokonują właściwego wyboru.
Przeczytaj również: Co świadczy o zużyciu opon?
Przeczytaj również: Jaki jest maksymalny czas eksploatacji jednego kompletu opon?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana