Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dokonać wyceny szkód po kolizji?
Wszystkim poszkodowanym w zdarzeniach drogowych przysługuje odszkodowanie z OC sprawcy. Istnieją dwa sposoby zadośćuczynienia z tytułu naprawy szkody, a jej wycena szacowana jest przez rzeczoznawcę na podstawie odpowiednich kryteriów. Jakie są zasady tej wyceny i metody likwidacji szkód po kolizjach? Czy i jak można się odwołać od decyzji ubezpieczyciela? Odpowiadamy w artykule poniżej.
Rodzaje wycen szkód z OC
Osoba poszkodowana w zdarzeniu drogowym ma prawo zadecydować czy naprawienie powstałej szkody nastąpi poprzez przywrócenie stanu poprzedniego lub wypłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. W pierwszym przypadku naprawę samochodu organizuje ubezpieczyciel – jest to tzw. metoda warsztatowa. Właściciel pojazdu jest zobligowany dostarczyć auto do wskazanego warsztatu partnerskiego, który rozlicza się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Można samodzielnie wybrać warsztat, ale wtedy czas likwidacji szkody może się wydłużyć. Drugą opcją jest wypłata środków, które należy spożytkować na naprawę.
Od czego zależy wycena naprawy auta?
W przypadku wyboru metody kosztorysowej, do określenia sumy wypłaconej kwoty niezbędne jest zgromadzenie przez ubezpieczyciela wymaganych informacji. Może to przebiegać na podstawie oględzin lub zdjęć uszkodzonego samochodu. Następnie rzeczoznawca samochodowy z firmy ubezpieczeniowej dokonuje wyceny w oparciu o katalogi zawierające minimalne i maksymalne ceny części zamiennych, a także roboczogodziny napraw w zależności od danego regionu.
Reklamacja od stanowiska ubezpieczyciela
Kosztorysy wykonywane przez ubezpieczycieli najczęściej opierają się na najniższych możliwych kwotach i uwzględniają zamienniki zamiast oryginałów. Na skutek tego kwota z wyceny może okazać się dla poszkodowanego nieadekwatna do powstałej szkody. Wówczas warto rozważyć reklamację, czyli odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela. Można również powołać się na opinię niezależnego rzeczoznawcy. Jedną z firm zajmujących się oferowaniem usług rzeczoznawców jest EXPERT-NET. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w rzeczoznawstwie motoryzacyjnym i maszynowym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana