Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działa taksometr?

Spis treści
- Czym tak naprawdę jest taksometr?
- Czy kierowca może nie włączyć taksometru?
- Co zrobić, gdy taksometr nie działa poprawnie?
Taksometr to nic innego jak licznik znajdujący się w taksówkach. Jest to obowiązkowe wyposażenie każdej taksówki, ponieważ to właśnie za jego pomocą oblicza się należną kwotę za odbyty kurs. W jaki sposób działa taksometr, kiedy włącza go taksówkarz i jak nalicza opłaty?
Czym tak naprawdę jest taksometr?
To urządzenie elektryczne zamontowane w samochodzie przewożącym osoby odpłatnie. Są niezbędnym wyposażeniem taksówek. Za jego pomocą sumuje się kilka opłat należnych za przewóz. Nalicza on opłatę początkową, czyli tak zwany start kursu. Do tego dolicza każdy przejechany kilometr na zasadach określonych w cenniku danej taksówki. Kwota różni się w zależności od strefy, w jakiej się poruszamy. Jeżeli szukasz taniej taksówki, firma EUROTAX oferuje swoim pasażerom przystępne cenowo kursy podróży.
Dodatkowo taksometr liczy każde zatrzymanie się taksówki, chociażby na światłach czy w korku. Ze względu na różne opłaty oraz ich rodzaje, za naliczanie odpowiedzialny jest kierowca. Za pomocą taksometru, jest wstanie kontrolować opłatę należną za każdy przejechany kilometr. Kierowca powinien informować swoich pasażerów o wszelkich zmianach i naliczeniach.
Czy kierowca może nie włączyć taksometru?
W Polsce kierowcy taksówek zobowiązani są do naliczania opłat za pomocą taksometru. Nie włączenie go podczas kursu, jest uznawane za przestępstwo karno-skarbowe. Na podstawie wyliczeń taksometru, kierowca wręcza pasażerowi paragon, który jest dowodem odbycia podróży. Kierowca taksówki nie może więc przyjmować kursów, bez włączonego taksometru.
Co zrobić, gdy taksometr nie działa poprawnie?
Naliczanie taksometru określa kwotę należną za przejazd, ale również oblicza zarobki taksówkarza. Ważne jest, aby korzystać jedynie ze sprawnie działających urządzeń. Podlegają one legalizacji i definiują legalność prowadzonych kursów. Jeżeli zauważymy, że taksometr nie działa poprawnie, należy zgłosić to odpowiednim służbom, ponieważ jest to niezgodne z prawem. Kierowca taksówki powinien zapewnić pasażerom wystawienie paragonu za przejechany kurs oraz ustawienie taksometru w widocznym dla nich miejscu, tak aby na bieżąco byli w stanie weryfikować naliczane opłaty.
Taksometr to najważniejszy element podczas podróży taksówką. Urządzenie odpowiedzialne jest za naliczanie opłaty za dany kurs. Dlatego bardzo istotne jest, aby działał on sprawnie i był wstanie wystawić rachunek za podróż. Pamiętajmy, aby podróż taksówkami była świadoma i gwarantowała nam klarowne ceny kursów i wszelkich usług.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana