Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działają współczesne stacyjki samochodowe?
Na przestrzeni lat, stacyjki samochodowe przeszły ogromną rewolucję technologiczną. Wszystko po to, by kierowcy mogli korzystać z rozmaitych zabezpieczeń antykradzieżowych, a oprócz tego znacznie wygodniej obsługiwać nabywane pojazdy. Ponieważ jednak nie każdy rozumie jak takie stacyjki działają, w tym artykule postaramy się to przystępnie wyjaśnić.
Specyfika stacyjek z kluczykiem
Mimo innych rozwiązań, które omówimy w dalszej części tekstu, nadal najpopularniejsze są stacyjki wykorzystujące tradycyjny klucz mechaniczny. Musimy po prostu włożyć go do zamka stacyjki, a następnie przekręcić w celu uruchomienia zapłonu. Niestety technologia taka nie jest zbyt zaawansowana, co niewątpliwie wabi potencjalnych złodziei. Dodatkowo kluczyk może się zwyczajnie złamać, a jego część pozostanie wewnątrz zamka. W takiej sytuacji będziemy zmuszeni udać się do firmy oferującej naprawę stacyjek, gdzie profesjonaliści wyjmą ułamany fragment klucza. Co ciekawe, ta dość prymitywna technologia również doczekała się pewnej modernizacji. Mowa tu, chociażby o specjalnych rowkach i grzbietach na powierzchni kluczyka, co w założeniu ma utrudnić jego podrobienie. Współczesnych złodziei taka przeszkoda prawdopodobnie nie zniechęci, dlatego producenci opracowali system immobiliserów. Tutaj każdy klucz posiada mikroczip z indywidualnym kodem, który jest zapisany w pamięci samochodu. Jeśli system pojazdu nie rozpozna kodu, nie pozwoli na uruchomienie silnika.
Sposób działania systemów bezkluczykowych
Zamiast tradycyjnych stacyjek, naprawianych między innymi przez serwis kluczy Aleksandra Shmidta działający na terenie Chorzowa i okolic, producenci samochodów wprowadzają wiele innowacyjnych rozwiązań. Jedną z powszechniejszych jest technologia wykorzystująca fale radiowe RFID, gdzie kluczyk zastępuje pilot bądź specjalna karta. Wystarczy mieć ją w kieszeni lub torebce, by komputer samochodu odczytał jej sygnał i zezwolił na uruchomienie silnika. Niestety złodzieje nauczyli się omijać również i to zabezpieczenie, stosując, chociażby wzmacniacze sygnału. Dzięki stosunkowo prostym w budowie urządzeniom, wychwytują sygnał naszej karty i wzmacniają go tak, by wychwyciły go samochodowe anteny. Twórcy aut poszli więc o krok dalej, dając nam możliwość uruchomienia pojazdu przy użyciu smartfona bądź zegarka. W tym przypadku wykorzystuje się technologię Bluetooth, a autoryzację umożliwia zainstalowana aplikacja mobilna. Metodę tą uznajemy dziś za jedną z najbezpieczniejszych, choć wymaga ona regularnych aktualizacji oprogramowania. Przestępcy nieustannie poszukują bowiem luk w procesie autoryzacyjnym, trzeba więc je na bieżąco usuwać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana