Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak geometria kół wpływa na bezpieczeństwo jazdy?
Geometria kół to pojęcie często używane przez mechaników samochodowych i pasjonatów motoryzacji. Nie wszyscy jednak wiedzą, czego tak naprawdę dotyczy to określenie i jakie ma znaczenie dla bezpieczeństwa kierowców i innych uczestników ruchu drogowego. W artykule wyjaśniamy, na czym polega geometria zawieszenia, kiedy należy ją skorygować i czym grozi zaniedbanie w tym zakresie.
Czym jest geometria kół?
W dużym skrócie, geometrią kół nazywamy zbiór parametrów dotyczących ustawienia kół w samochodzie. Wartości te są inne w przypadku poszczególnych modeli i wynikają z konstrukcji pojazdu. Dla prawidłowej eksploatacji auta konieczne jest utrzymywanie tych parametrów zgodnie z wielkościami fabrycznymi. Niektóre jednak podlegają kontroli i można je nieznacznie modyfikować. Wśród podstawowych należy wymienić m.in.:
Przeczytaj również: Geometria kół i jej wpływ na bezpieczeństwo jazdy
zbieżność kół: dotyczy położenia osi kół względem siebie;
kąt pochylenia: kąt między płaszczyzną symetrii koła a pionem;
kąt wyprzedzenia osi obrotu zwrotnicy: kąt między osią sworznia zwrotnicy i pionem koła.
Poza tym, innymi ważnymi wartościami są np. promień zataczania, przesunięcie osi zwrotnicy czy różnica kątów skrętu przednich i tylnych kół.
Objawy i przyczyny nieprawidłowości
Różnego rodzaju nieprawidłowości w ustawieniu kół w pojeździe pojawiają się na skutek naturalnego zużycia się poszczególnych części, czasem są wynikiem zaniedbania przeglądów okresowych bądź niewłaściwego wykonania czynności wymiany opon. Znaczne odchylenia od norm parametrów fabrycznych świadczą o poważnych usterkach samochodu. Zwykle są widoczne w autach powypadkowych. Objawy złego wyważania kół może zaobserwować każdy kierowca. Są to:
Przeczytaj również: Kiedy obowiązkowo należy wykonać geometrię kół?
zaburzony tor jazdy;
charakterystyczny pisk opon podczas skręcania;
wyczuwalny opór kierownicy na zakrętach;
opóźniona reakcja pojazdu na skręt kierownicy.
Po zaobserwowaniu powyższych sygnałów, zaleca się jak najszybszy kontakt z doświadczonym mechanikiem samochodowym.
Czym grozi jazda z niewłaściwie ustawioną geometrią?
Brak właściwego ustawienia geometrii kół w pojeździe nie uniemożliwia poruszania się po drogach. Stąd wielu kierowców lekceważy konieczność odpowiedniego wyważania kół. Trzeba jednak wiedzieć, czym grozi takie postepowanie. Oprócz obniżenia komfortu jazdy i męczącego utrzymywania prostego toru, szybszego zużycia bieżnika, zawieszenia i układu kierowniczego, tego typu usterka techniczna może przyczynić się kolizji czy groźnego wypadku samochodowego. Jest to niebezpieczne szczególnie na mokrej i oblodzonej powierzchni. Geometrię zawieszenia zaleca się kontrolować przynajmniej raz w roku i obowiązkowo po zakupie używanego auta. W Warszawie ustawianiem geometrii zawieszenia zajmuje się wiele firm, jedną z nich jest auto serwis Motor City. Warsztat oferuje również szereg innych usług, takich jak serwis klimatyzacji, blacharstwo, lakiernictwo czy renowacje.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana