Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak odpowietrzyć układ chłodzenia w aucie?
Układ chłodzenia w samochodzie może zapowietrzyć się na skutek zmiany ilości płynu chłodzącego. Zarówno jego niedobór, jak i podmiana lub dolewanie czasami powoduje uwięzienie powietrza wewnątrz zbiornika. Uwolnienie takiego powietrza jest niezbędne dla zapewnienia prawidłowej pracy układu. Powietrze zaburza obieg płynu, co może powodować przegrzanie i doprowadzić do awarii. Dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo odpowietrzyć układ chłodzenia!
Odpowietrzanie układu chłodzenia – przygotowanie samochodu
Zanim rozpoczniesz pracę, musisz zadbać o odpowiednie przygotowanie pojazdu. Przed przystąpieniem do odpowietrzania trzeba pamiętać o uprzednim wystudzeniu silnika i układu chłodniczego. Temperatura i ciśnienie w układzie muszą opaść i ustabilizować się. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko niebezpiecznych poparzeń w trakcie otwierania zbiornika. Możesz też powierzyć to zadanie profesjonalistom. Takie usługi świadczy m.in. serwis chłodnic Radiator Service w Poznaniu.
Metoda odpowietrzania układu chłodzenia
Gdy auto jest wystudzone, należy odkręcić nakrętkę znajdującą się na chłodnicy i na zbiorniku wyrównawczym oraz odpowietrzniki, jeśli samochód jest w nie wyposażony. Jeśli obie nakrętki są otwarte, można uruchomić silnik. Rozgrzanie płynu powoduje wydobywanie się powietrza z układu. Cały proces może trwać kilka minut. Gdy z układu zacznie wydobywać się płyn pozbawiony pęcherzyków powietrza, układ został odpowietrzony. Do odpowietrzania układu chłodzenia potrzebny jest świeży płyn chłodzący. Jeśli w Twoim aucie nie ma odpowietrzników, ściskaj górne przewody dochodzące do układu – w ten sposób umożliwisz odpływ powietrza do zbiornika wyrównawczego.
Co daje odpowietrzanie układu chłodzenia?
Jeśli nie odpowietrzasz układu regularnie, może okazać się, że znajduje się w nim dużo powietrza. Taka sytuacja może doprowadzić do zablokowania płynu chłodzącego i przegrzania silnika. Dlatego zaleca się przeprowadzać odpowietrzanie nie rzadziej niż co 2 lata.
Regularnie przeprowadzany serwis układu chłodzenia wraz z odpowietrzaniem to sposób na przedłużenie żywotności i umożliwienie bezpiecznego korzystania z pojazdu. Pamiętaj o tym, by dbać o wszystkie układy w samochodzie i odwiedzać mechanika nie tylko w przypadku awarii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana