Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak prawidłowo dbać o rozrusznik w samochodzie?
Rozrusznik to dosyć delikatna część samochodu, o którą warto szczególnie zadbać po to, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Nie jest przystosowany do długotrwałej pracy na wysokich obrotach, a jedynie umożliwiania rozruchu w ciągu maksymalnie kilkunastu sekund ciągłej pracy. W niektórych okresach ma jednak szczególnie utrudnione zadanie. Dowiedz się, jak prawidłowo zadbać o swój rozrusznik w samochodzie, zwłaszcza w najbardziej wymagających warunkach.
Co robić, kiedy rozrusznik nie działa?
To, że zarówno akumulatory, jak i rozruszniki gorzej działają, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0, jest całkowicie normalne. Czasami konieczne jest wielokrotne uruchamianie ich na nieco dłużej. Po każdym włączeniu rozrusznika na maksymalnie 15 sekund należy wyjąć kluczyki ze stacyjki i odczekać około minuty. Niestety niewiele osób o tym wie i próbuje wykorzystywać rozrusznik w trybie ciągłym aż do skutku. Jeśli wciąż odpalenie nie jest możliwe, być może konieczne będzie zgłoszenie się w miejsce, które zajmuje się naprawą rozruszników. Wówczas możliwa będzie konsultacja dotycząca konkretnego przypadku. Warto jednak pamiętać, że w zimie moc akumulatora słabnie, a ilość prądu potrzebna rozrusznikowi do rozruchu – wzrasta.
Przeczytaj również: Jak często należy nabijać klimatyzację w aucie?
Odpowiednio dobrany olej
Żeby rozrusznik i inne elementy układu rozruchowego mogły działać poprawnie, konieczne jest stosowanie odpowiednio dobranych olejów. Wielu kierowców natomiast wykorzystuje produkty o zbyt wysokim poziomie lepkości, które przeznaczone są do zupełnie innych zastosowań, niż codzienne funkcjonowanie samochodu osobowego. W dopasowaniu materiałów pielęgnacyjnych do samochodów mogą pomóc profesjonaliści Auto Elektro Klima. Źle dobrany olej może nawet uniemożliwić uruchomienie silnika. Podczas prób odpalenia samochodu na mrozie, można wciskać sprzęgło, co odciąży nieco opory na wałku sprzęgłowym i ułatwi rozrusznikowi pracę.
Przeczytaj również: Na jakich autach montowane są plandeki?
Dbanie o rozrusznik poprzez poświęcanie uwagi akumulatorowi
Dobrym sposobem na odciążenie rozrusznika, szczególnie w zimie, jest dbanie również o akumulator. Rozrusznik wykonuje bardzo istotne i trudne zadanie, ponieważ musi uruchomić dużo większy silnik, niż ten, którym sam dysponuje. Żeby ułatwić mu spełnianie tej funkcji, należy dbać o to, by akumulator był naładowany, jak i prawidłowo dobierać jego rodzaj do konkretnego pojazdu. Istotna jest również kontrola zacisków, łączących akumulator z rozrusznikiem. Nie powinno być tam zbędnych luzów, które mogłyby utrudniać rozrusznikowi pobór prądu z akumulatora.
Przeczytaj również: Jak postępować w przypadku gdy samochód nie przejdzie przeglądu?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana