Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak prawidłowo holować pojazd ciężarowy?
Samochody ciężarowe – podobnie jak auta osobowe i inne maszyny i urządzenia – niekiedy ulegają awariom. Jeśli do zepsucia danego modelu się doszło w trasie, może pojawić się potrzeba jego przeholowania do profesjonalnego warsztatu albo w inne miejsce. W trakcie realizacji tego typu przedsięwzięcia trzeba pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad. Nie wahaj się i już dziś dowiedz się, w jaki sposób należy holować samochody ciężarowe.
Najważniejsze reguły holowania samochodów ciężarowych
Holowanie pojazdów ciężarowych musi odbywać się w odpowiednich warunkach. Przede wszystkim w trakcie jego przetransportowywania do wyznaczonego punktu należy pamiętać o wyłączeniu świateł awaryjnych. W razie potrzeby, czyli po zapadnięciu zmroku albo w pochmurny, deszczowy dzień, trzeba natomiast korzystać ze świateł pozycyjnych.
Przeczytaj również: O czym pamiętać holując samochód ciężarowy?
Holowanie samochodów ciężarowych musi koniecznie odbywać się przy użyciu tzw. sztywnego holu, pomalowanym biało-czerwonymi pasami lub oznaczonym chorągiewką w kolorze żółtym bądź czerwonym. Taki hol musi mieć co najmniej 3 m długości. Pod żadnym pozorem nie można go zastąpić liną.
Jeśli awarii uległa ciężarówka zaopatrzona w naczepę, obie części samochodu powinny być holowane osobno, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Pojazd holujący także nie może być wyposażony w naczepę.
W trakcie holowania w lewej, tylnej części pojazdu należy umieścić specjalny trójkąt ostrzegawczy. Dzięki temu inni uczestnicy ruchu drogowego jadący za holowanym pojazdem zyskują niezbędną informację o zajściu określonej sytuacji awaryjnej.
Uprawnienia niezbędne do holowania ciężarówek
Kierowca pojazdu holującego powinien dysponować odpowiednimi uprawnieniami. Jeśli posiada on standardowe prawo jazdy kategorii B, oznacza to, że jest on uprawniony do prowadzenia samochodów o masie całkowitej do 3,5 tony. Co więcej, przepisy prawne dotyczące organizacji ruchu drogowego zezwala mu na kierowanie zestawem pojazdów składającym się z ciężarówki o masie nieprzekraczającej 3 500 kg oraz lekkiej przyczepy ważącej maksymalnie 750 kg. Do prowadzenia zestawów o łącznej masie 4250 kg niezbędne jest natomiast posiadanie kategorii B+E. Tego typu uprawnieniami dysponują profesjonalni kierowcy zatrudniani przez takie firmy, jak Pomoc Drogowa BOJSZCZAK 24H.
W trakcie samej jazdy trzeba pamiętać o konieczności pokonywania zakrętów szerszym łukiem. Podczas wykonywania manewrów wyprzedzania trzeba zachować szczególną ostrożność. Do hamowania pojazdu trzeba przystąpić odpowiednio wcześniej, pamiętając o tym, że zestaw wolniej wytraca prędkość niż samo auto.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana