Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak sprawdzić zużycie akumulatora?
Bez akumulatora trudno wyobrazić sobie uruchomienie silnika samochodu. Przypominamy sobie o nim zazwyczaj wtedy, gdy pojawiają się problemy. Dlatego dobrze jest dużo wcześniej zająć się kontrolą jego stanu. Dzięki temu łatwiej będzie Ci ustalić, czy bateria wymaga np. uzupełnienia elektrolitu, doładowania prostownikiem lub całkowitej wymiany. Przeczytaj, jak upewnić się o stanie akumulatora w swoim aucie! Piszemy o tym w dalszej części.
Badanie poziomu naładowania baterii samochodowej
To dwa podstawowe kroki, które zapewniają niemal pełną wiedzę na temat stanu akumulatora. Jak sugeruje serwis Auto Gent ze Szczecina, do wykonania ww. czynności potrzebne Ci są miernik elektryczny i areometr. Przyda Ci się też prostownik. Gdy auto jest unieruchomione i ma wyłączony zapłon, napięcie akumulatora powinno być na poziomie co najmniej 12,7 V. Podczas pracy silnika z wyłączonymi odbiornikami prądu (radio, światła, nawiew) miernik powinien wskazywać stan między 14,1–14,7 V. Te wartości wskazują, że akumulator oraz alternator działają prawidłowo. Jeżeli okaże się, że bateria nie jest w pełni naładowana, warto podłączyć do niej prostownik. Gdy próba naładowania skończy się niepowodzeniem, bateria jest do wymiany.
Przeczytaj również: W jaki sposób regeneruje się akumulatory?
Sprawdzanie gęstości elektrolitu w akumulatorze
Zanim kupisz nowy akumulator, sprawdź jeszcze gęstość elektrolitu w obecnie używanym. Jest to możliwe zwłaszcza w bateriach starszego typu i tych, w których zainstalowano otwory serwisowe. Odpowiedni poziom gęstości kwasu to 1,28 g/cm3. Jeżeli jest niższy, warto podładować akumulator prostownikiem. Natomiast w przypadku obniżenia poziomu do 1,1 g/cm3 bateria w zasadzie nadaje się do wymiany. Wybrana metoda sprawdzania stanu baterii zależna jest od tego, jakie akcesoria pomiarowe masz akurat do dyspozycji. Optymalnie jest, gdy wykonasz sprawdzenie miernikiem i areometrem. Dzięki temu masz pewność stanu baterii. W trosce o żywotność akumulatora pamiętaj o tym, by dbać o poziom jego naładowania. Nie dopuść, by całkowicie się rozładowywał, bo to sprawi jego zasiarczenie. Staraj się też nie używać zbyt często odbiorników bez włączonego silnika. Zaopatrz się też w prostownik, by regularnie doładowywać baterię. W ten sposób zapewnisz jej dłuższe życie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana