Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak szybko i dokładnie sprawdzić stan akumulatora?
Akumulatory to elementy eksploatacyjne, które po pewnym czasie się zużywają. Prawidłowo eksploatowany akumulator samochodowy bez trudu wytrzyma nawet 5 lat, a niewłaściwie użytkowany może odmówić współpracy już po kilku miesiącach. Jeżeli chcesz, aby silnik uruchamiał się w każdych warunkach atmosferycznych, musisz dobrać nie tylko odpowiednią baterię, ale również dbać o prawidłową eksploatację i stan akumulatora.
Dlaczego regularne sprawdzanie stanu akumulatora jest tak ważne?
Od dobrego stanu akumulatora zależy ogólna sprawność auta. Niestety wielu kierowców bagatelizuje problemy związane z tym elementem auta, dopóki nie pojawią się poważne usterki i problem z odpaleniem auta, szczególnie w zimny poranek. Regularna diagnostyka akumulatora samochodowego to jedna z metod dbania o jego stan. Oprócz tego warto trzymać się pewnych zasad dotyczących eksploatacji, które pozwolą utrzymać samochodową baterię w dobrej kondycji nawet przez kilka lat.
Przeczytaj również: Kiedy wymienić akumulator w pojeździe?
Stan akumulatora możesz ocenić samodzielnie. Wystarczy bacznie obserwować proces rozruchu silnika. Raz na jakiś czas należy sprawdzić gęstość i ilość elektrolitu (w akumulatorach obsługowych). Bardzo ważne jest również odpowiednie napięcie akumulatora!
Przeczytaj również: Czym powinny się cechować akumulatory do motocykli?
Jak zmierzyć napięcie w akumulatorze samochodowym?
Kontrola napięcia akumulatora może zostać przeprowadzona za pomocą multimetru – urządzenia pomiarowego, które ma opcję pomiaru różnych wielkości fizycznych (np. amperomierz czy woltomierz). Taką czynność najlepiej wykonać rano przed uruchomieniem silnika. Jeżeli samochód był wcześniej użytkowany, warto wykonać pomiar 30 minut po wyłączeniu silnika. To sprawi, że uzyskany wynik będzie dokładniejszy. Aby sprawdzić akumulator samochodowy multimetrem, wystarczy ustawić pokrętło miernika na pomiar napięcia prądu stałego.
Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę przy wyborze akumulatora do campera?
Jak podkreśla specjalista z firmy Bat Profi, która jest doświadczonym dystrybutorem akumulatorów:
Prawidłowa wartość napięcia na wyświetlaczu powinna wynosić przynajmniej 12.5 V. Wartość 12.2 V oznacza, że akumulator jest niedoładowany, natomiast wartość poniżej 12.0 V informuje o jego rozładowaniu. Pozostawienie akumulatora w stanie głębokiego rozładowania przez długi czas może doprowadzić do zasiarczenia ogniw oraz do jego nieodwracalnego uszkodzenia, dlatego warto zaopatrzyć się w niedrogi prostownik i od czasu do czasu doładowywać baterię, dzięki czemu przedłużysz jej żywotność.
Jeśli nie posiadasz sprzętu pomiarowego w swoim garażu i nie chcesz wydawać pieniędzy na jego zakup, możesz poszukać odpowiedniego warsztatu, w którym pracownik wykona taki pomiar.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana