Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jaki gaz sprzedawany jest na stacjach paliw?
Mimo coraz szerszego wprowadzania pojazdów korzystających z energii elektrycznej, wciąż podstawowym paliwem używanym w jednostkach napędowych pojazdów pozostają różne odmiany węglowodorów. Poza najpopularniejszą benzyną bezołowiową oraz olejem napędowym kierowcy używają jednak również gazu. Okazuje się znacznie tańszy, a zarazem efektywny. Co więcej, jest też bardziej przyjazny dla środowiska.
Jaki gaz stosuje się w silnikach spalinowych?
Paliwa węglowodorowe pozostają najpopularniejszym rozwiązaniem, gdy w grę wchodzi transport samochodowy oraz napędzanie pojazdów roboczych od maszyn budowlanych po rolnicze. Poza tradycyjnie używaną benzyną bezołowiową oraz olejem napędowym coraz częściej używa się jednak gazu. Wynika to z faktu, że jego spalania oznacza o wiele mniejszą emisję zanieczyszczeń bez utraty mocy czy negatywnego wpływu na trwałość wykorzystywanego silnika. Gaz jest używany w różnych postaciach. Wiele pojazdów jest zasilanych klasycznym gazem ziemnym, a więc mieszanką metanu stanowiącego do ok. 97% składu oraz niewielkiej ilość azotu, etanu i propanu. Może on być stosowany jako LNG (Liquefied Natural Gas), a więc ochłodzony poniżej –162°C i skroplony albo CNG (Compressed Natural Gas), który jest magazynowany w postaci lotnej, jednak pod ciśnieniem od 20 do 25 MPa. Alternatywą jest LPG (Liquefied Petroleum Gas) – skroplona i przechowywana pod ciśnieniem około 6 atm mieszanka propanu i butanu. Jest on łatwiej dostępny od swoich alternatyw, a instalacje do jego użytkowania i dystrybucji są o wiele prostsze i tańsze. Gaz do stacji LPG jest oferowany przez dystrybutorów, którzy dowożą go na miejsce cysternami oraz oferują w butlach, gdy w grę wchodzą pojazdy takie jak choćby wózki widłowe.
Przeczytaj również: Jak działa instalacja LPG w samochodzie?
Czym jest gaz płynny LPG?
Płynny gaz LPG jest mieszanką propanu i butanu łączonego w różnych proporcjach, zależnie od pory roku. Zimą zawartość propanu jest większa, ponieważ butan cechuje się gwałtowniejszym spadkiem prężności par w niskich temperaturach. LPG cechuje się wysoką liczbą oktanową, dzięki czemu pozwala na pozyskanie dużych ilości energii. Mimo wyższego zużycia będzie też bardziej opłacalny cenowo, a instalacje pozwalająca na jego użycie są montowane w wielu autach. Firma BAR-GAZ z Wróblewa zajmuje się dystrybucją gazu dla stacji paliw, a także dostarcza gaz w butlach o różnej pojemności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana