Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie akumulatory stosuje się w łodziach motorowych?

Wszystkie silniki spalinowe potrzebują do swego działania energii elektrycznej, która pozwala na dostarczenie iskry do ich uruchomienia lub wytworzenia odpowiedniej temperatury, jeżeli chodzi o jednostki dieslowskie. Rozruch nie będzie więc możliwy bez wykorzystania akumulatora. W przypadku jednostek pływających są one również źródłem energii do zasilania elementów wyposażenia od osprzętu nawigacyjnego po oświetlenie wewnętrzne.
Akumulatory do łodzi i jachtów
Korzystanie z jednostek pływających wyposażonych w silniki spalinowe lub potrzebujących zasilania do obsługi wszystkich urządzeń elektrycznych i elektronicznych wymaga zamontowania właściwego akumulatora. Za obie te funkcje może być odpowiedzialne jedno urządzenie lub osobna bateria rozruchowa i użytkowa. Jako akumulatory do łodzi i jachtów stosuje się tradycyjne akumulatory kwasowe, przystosowane jednak do głębokiego rozładowania. Powszechniej stosowanymi rozwiązaniami jest jednak używanie nowoczesnych akumulatorów żelowych lub odpowiednio dopasowanych akumulatorów AGM (Absorbent Glass Mat).
Akumulatory żelowe
Akumulatory żelowe posiadają elektrolit składający się z mieszanki kwasu siarkowego i wody, które zostały wzbogacone krzemionką, co pozwala na uzyskanie odpowiedniej konsystencji, eliminującej ryzyko wycieku nawet przy znacznych zmianach położenia. Plusem jest wysoka odporność na głębokie rozładowanie i duża trwałość, znacznie przekraczająca to, co mogą uzyskać klasyczne konstrukcje kwasowe. Akumulatory żelowe mogą uzyskiwać wysokie pojemności, co pozwala na zgromadzenie sporego zapasu energii na potrzeby wszystkich urządzeń. Znakomicie radzą sobie z odprowadzaniem ciepła. Zaletą jest również niewielkie samorozładowanie oraz utrzymywanie pojemności nawet po całkowitym rozładowaniu.
Akumulatory AGM
Alternatywą dla akumulatorów żelowych są baterie typu AMG. W ich przypadku elektrolit jest umieszczony w oddzielających płyty separatorach wykonanych z włókna szklanego. Akumulatory tego typu są odporne na głębokie rozładowanie, mogą również dostarczać dużych ilości energii oraz uzyskiwać większe pojemności przy tych samych gabarytach co akumulatory żelowe. Co ważne, za sprawą specyficznej budowy są one odporne na wydzielanie gazów, zarówno podczas ładowania, jak i cyklu pracy. Zaletą akumulatorów AGM jest ich niższa cena w stosunku do modeli wykorzystujących żel.
Akumulatory do łodzi motorowych i jachtów od najlepszych producentów są dostępne w ofercie firmy BATCAR. Sprzedaje ona również baterie przeznaczone do zasilania pojazdów, ładowarki i prostowniki oraz urządzenia rozruchowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana