Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie elementy układu wydechowego zużywają się najszybciej?
Układ wydechowy jest bardzo ważnym podzespołem każdego samochodu. Jeśli dojdzie w nim do pęknięć, rozszczelnień lub zardzewienia, pojawi się potrzeba natychmiastowej, często kosztownej, naprawy. Jak wydłużyć żywotność układu wydechowego? Które elementy układu wydechowego są najbardziej narażone na usterki i zużycie? Odpowiedź znajduje się w artykule.
Sposoby na wydłużenie żywotności układu wydechowego
Istnieje kilka dobrych sposobów na przedłużenie żywotności układu wydechowego – zadbanie o bezpieczny styl jazdy, unikanie kałuż, regularne mycie pojazdu (w szczególności wydechu). Długotrwała jazda samochodem na wysokich obrotach działa zabójczo na układ wydechowy. Dochodzi wtedy do przepalenia jego newralgicznych punktów. Kierowcy powinni postarać się unikać jazdy na krótkich odcinkach (elementy układu wydechowego nie mają wtedy możliwości rozgrzać się do odpowiedniej temperatury).
Nagłe zetknięcie układu wydechowego z kałużą skutkuje nieplanowanym schłodzenie wydechu. Elementy metalowe źle reagują na takie zmiany temperatury. Jeśli już kierowca nie ma ja ominąć kałuży, powinien wolno po niej przejechać.
Zazwyczaj mycie pojazdu dotyczy tylko czyszczenia karoserii, szyb, kół. Nie powinniśmy zapominać także o myciu i konserwacji podwozia auta – to powinien stać się nawyk. Przynajmniej raz do roku (najlepiej w okresie wiosennym) warto dokładnie wyczyścić samochód od spodu. Jeśli gdzieś pojawią się ogniska lotnej rdzy, powinniśmy zabezpieczyć je środkiem antykorozyjnym.
Konieczna również będzie regularna diagnostyka wielu podzespołów (w tym układu wydechowego). Taką sprawą zajmuje się warsztat samochodowy Samli z Rumii – polecane miejsce na mapie Polski.
Wrażliwe elementy układu wydechowego
Najsłabszym punktem całego układu wydechowego są gumowe elementy (tzw. wieszaki), mocujące wydech do podwozia auta. Wymagają one regularnej wymiany, ich żywotność jest ograniczona. Ważny jest ich odpowiedni montaż – luźno zamocowane gumowe elementy mają tendencję do ześlizgiwania się.
Kolejny wrażliwy i słaby punkt układu wydechowego to łączenia sztywne (spawy), które narażone są na korozję. Podatne na uszkodzenia są również tzw. łączniki elastyczne – krótkie fragmenty wydechu, wykonane ze stalowej plecionki. Na ich przegubach dość szybko pojawia się rdza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana