Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie funkcje poza regulacją temperatury pełni autoklimatyzacja?
Klimatyzacja to dziś niemal obowiązkowe wyposażenie w każdym samochodzie osobowym. Nie wszyscy jednak wiedzą, że system ten nie tylko wpływa na wysokość temperatury w pojeździe. Jakie są inne, mniej znane funkcje klimatyzacji samochodowej i co warto wiedzieć na temat jej usterek? Piszemy w artykule.
Na co (oprócz temperatury) wpływa klimatyzacja w aucie?
Poza znaną powszechnie funkcją regulowania temperatury we wnętrzu pojazdu, klimatyzacja samochodowa ma także inne zastosowania. Przede wszystkim instalacja ta umożliwia usuwanie nadmiaru wilgoci z kabiny auta, czyli osuszanie powietrza. Przydaje się to szczególnie wtedy, gdy pojawia się problem z zaparowanymi szybami. Pośrednio klimatyzacja wpływa na korzystny mikroklimat w aucie i zwiększa bezpieczeństwo. W samochodach z napędem elektrycznym i hybrydowym dodatkowo ma za zadanie chłodzenia akumulatora wysokonapięciowego. Istotnym elementem systemu klimatyzacji są też filtry, które wychwytują większe zanieczyszczenia i pył z powietrza.
Przeczytaj również: Jak postępować w przypadku gdy samochód nie przejdzie przeglądu?
Objawy uszkodzonej klimatyzacji samochodowej
To, że klimatyzacja w aucie nie działa prawidłowo, najczęściej można rozpoznać po braku efektu grzania lub chłodzenia. Oprócz tego, o usterce mogą świadczyć również takie sygnały, jak np.:
Przeczytaj również: 5 sygnałów, które mogą świadczyć o awarii turbosprężarki
przerywana praca systemu;
słaby nadmuch;
głośne działanie urządzenia;
nieprzyjemny zapach wydobywający się z instalacji.
Aby zapobiec awariom i zbyt szybkiemu zużyciu podzespołów klimatyzacji, należy dbać o regularny serwis w profesjonalnych warsztatach. Warto wiedzieć, że przeglądy obejmują nie tylko napełnianie czynnikiem chłodniczym, ale również wymianę filtrów, czyszczenie oraz dezynfekcję instalacji.
Przeczytaj również: Dlaczego konserwacja klimatyzacji samochodowej jest ważna dla naszego zdrowia?
Komu zlecić naprawę klimatyzacji samochodowej?
Montaż, diagnostykę i naprawy systemów klimatyzacyjnych w pojazdach należy zlecać wyłącznie profesjonalnym firmom, które specjalizują się w tego typu usługach. Decydując się na takie rozwiązanie możemy liczyć na fachowe i sprawne wykonanie powierzonych czynności. Przykładem takiej firmy jest firma technologiczna MAJS GROUP. Przedsiębiorstwo zajmuje się naprawą urządzeń elektrycznych i systemu klimatyzacji, a także sprzedażą części zamiennych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana