Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie kryteria bierze się pod uwagę przy wycenie pojazdów zabytkowych?
Miłośnicy motoryzacji zazwyczaj są w stanie samodzielnie określić szacowaną cenę samochodu. Jednak w przypadku pojazdów zabytkowych, które mają dużą wartość kolekcjonerską, a co za tym idzie rynkową, wyznaczenie ich ceny może być trudne, ponieważ wpływa na nią wiele czynników. Jakie kryteria bierze się pod uwagę przy wycenie pojazdów zabytkowych? Podpowiadamy.
Czym jest pojazd zabytkowy?
Żeby samochód został uznany za zabytkowy, musi spełniać kilka kryteriów. Wśród nich można wymienić przede wszystkim wiek danego modelu — powinien mieć co najmniej 25 lat, a dodatkowo nie być produkowany od 15 lat. W niektórych przypadkach może on wynosić mniej niż 25 lat, jeżeli jest unikalny, na przykład ze względu na rozwiązania konstrukcyjne czy wydarzenia historyczne lub sportowe. Istotna jest również ilość zachowanych w nim części i oryginalnych podzespołów — powinna wynosić 75%.
Jak wyceniane są pojazdy zabytkowe?
Wycena pojazdów zabytkowych powinna być przeprowadzona przez fachowców, którzy wezmą pod uwagę wiele czynników. W związku z tym rzeczoznawca musi wykazywać się ogromną wiedzą i doświadczeniem, zwłaszcza wtedy, kiedy w przypadku danego egzemplarza istnieje uboga liczba materiałów źródłowych. Osoby takie muszą doskonale znać historię motoryzacji, a także zasady branżowe. W związku z tym biorą się pod uwagę następujące kryteria:
markę i model pojazdu,
jego stan techniczny, a także procent części oryginalnych,
zakres potencjalnych usterek,
stan wizualny uwzględniający powłokę lakierniczą, tapicerki i inne wewnętrzne elementy,
rok produkcji,
liczbę wyprodukowanych egzemplarzy,
historię danego modelu, a także fakty obrazujące jego znaczenie dla branży motoryzacyjnej,
dokonanie rejestracji samochodu jako zabytkowego.
Podczas identyfikacji brana jest pod uwagę również data produkcji, pierwszej rejestracji, rodzaj, numer i kolor nadwozia, typ konstrukcji, pojemność, moc i numer silnika, a także całkowity przebiegu. Są to elementy ważne również w przypadku kupna i wyceny nowych aut.
Ocena stanu pojazdu zabytkowego
Zespół na stronie rzeczoznawcaonline.pl ocenia również ogólny stan pojazdu zabytkowego, a także kompletność jego elementów zgodnie z historyczną specyfikacją. Niektórzy fachowcy wykonują również jazdę próbną. Na koniec można sporządzić dokumentację fotograficzną. Przedstawia ona nie tylko sam pojazd, ale także stan jego wyposażenia oraz całego osprzętu. Uwzględnia więc między innymi tabliczki znamionowe, wszelkie uszkodzenia i defekty oraz numery poszczególnych podzespołów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana