Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie opony stosuje się w wózkach widłowych?
Dobra przyczepność do podłoża jest ważna nie tylko w przypadku samochodów i innych pojazdów drogowych. Również maszyny takie jak wózki widłowe muszą dobrze trzymać się nawierzchni podczas pracy. O tym czy tak jest decydują opony. Dzisiejszy rynek oferuje kilka rodzajów ogumienia do wózków widłowych – każdy z nich odznacza się innymi właściwościami i jest przeznaczony do pracy w innych warunkach. Dowiedz się więcej na ich temat.
Opony pneumatyczne
Ten rodzaj ogumienia od strony technicznej nie różni się znacznie od opon stosowanych w samochodach i innych pojazdach kołowych. Tutaj również wypełnieniem między oponą a felgą jest powietrze – od jego ciśnienia uzależniona jest elastyczność opony, a tym samym jej przyczepność do podłoża.
Opony pneumatyczne dzielimy na radialne i diagonalne. Różnią się one kształt wewnętrznej osnowy wykonanej z metalowych nici. W oponach radialnychone umieszczone są względem siebie równolegle, w oponach diagonalnych krzyżują się pod kątem od 20 do 40 stopni. Wpływa to na wytrzymałość ogumienia. Opony radialne są mniej odporne na uszkodzenia jednak rekompensują to lepszymi parametrami jezdnymi i dłuższą żywotnością. Opony diagonalne są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne, lecz z drugiej strony nie zapewniają tak dobrej kontroli trakcji.
Opony pełne
Do tej grupy zaliczamy opony elastyczne i superelastyczne, których cechą charakterystyczną jest to, że ich wypełnienia ma postać kilku warstw tworzywa sztucznego. Dzięki temu odznaczają się ogromną wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne – praktycznie nie da się ich przeciąć lub przebić. Z drugiej strony ich minusem jest bardzo słaba amortyzacja wstrząsów, dlatego nie powinny być stosowane na nierównych powierzchniach. Nawet niewielkie wyboje mogą stwarzać ryzyko uszkodzenia przenoszonego ładunku.
Podsumowując – opony pneumatyczne, choć są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, lepiej radzą sobie na nierównych powierzchniach, mogą pracować zarówno wewnątrz hal, jak i poza nimi. Wózku wyposażone w opony pełne przeznaczone są z kolei do pracy na równych powierzchniach. Szeroki wybór opon do wózków znajdziemy w ofercie firmy Inicjatywa Północno-Zachodnia.
Jak często wymieniać opony?
Dzięki oponom wózek nie tylko może się przemieszać – mają one również wpływ na komfort i bezpieczeństwo pracy. Uszkodzone lub w nadmiernym stopniu wyeksploatowane opony nie tylko mogą stwarzać większe ryzyko wypadków, ale również generują niepotrzebne koszty pod postacią zwiększonego zużycia paliwa przez wózek. Dlatego należy dbać o ich regularną wymianę. Co bardzo ważne – u tym czy opona nadaje się do dalszego użytku decyduje zarówno stopień starcia bieżnika, jak i jej wiek. Dlaczego? Ponieważ mieszanka gumy użytej do produkcji ogumienia starzeje się i traci swoją elastyczność. A to przekłada się na większe ryzyko uszkodzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana