Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie są warunki otrzymania świadectwa dopuszczenia pojazdu ADR?
ADR to międzynarodowa konwencja dotycząca drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych. Świadectwo ADR potwierdza, że pojazd spełnia warunki określone w umowie europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych. Dowiedz się, jakie szczególne warunki należy spełnić, aby uzyskać świadectwo dopuszczenia pojazdu ADR.
Akty prawne regulujące wymogi pojazdów ADR
Podstawowe akty prawne obowiązujące w Polsce i szczegółowo regulujące wymogi pojazdów ADR to:
Ustawa o przewozie towarów niebezpiecznych,
Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie świadectwa dopuszczenia pojazdu ADR,
Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach.
Warto zaznaczyć, że ADR składa się z przepisów wprowadzających oraz dwóch załączników technicznych A i B podzielonych na dziewięć części tematycznych.
Poszczególne kroki w celu uzyskania świadectwa
Aby uzyskać świadectwo ADR, pojazd powinien zostać przedstawiony do badania technicznego w okręgowej stacji kontroli pojazdów. W trakcie badania diagnosta sprawdzi, czy pojazd spełnia dodatkowe wymagania techniczne, określone w ADR, dotyczące wyposażenia lub przystosowania pojazdu do przewozu towarów niebezpiecznych.
Pozytywny wynik kontroli skutkuje wydaniem zaświadczenia potwierdzającego, że pojazd odpowiada warunkom technicznym zgodnie z umową ADR dla określonego typu maszyn. Następnie właściciel pojazdu powinien złożyć wniosek do dowolnego Oddziału Terenowego Transportowego Dozoru Technicznego (TDT) lub Zespołu Inspektorów.
Trzeba pamiętać, że osoby, które chcą transportować wszelkie materiały niebezpieczne – powinny nie tylko posiadać właściwe uprawnienia, ale także muszą udać się na odpowiednie szkolenie ADR. Firma TPG Trans Polonia Group oferuje pomoc w zdobyciu uprawnień C+E oraz ADR za darmo, a także zapewnia kierowcom zatrudnienie.
Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?
Dokumenty, które należy dołączyć do wniosku to:
kopia dowodu rejestracyjnego pojazdu,
oryginał zaświadczenia o przeprowadzonym dodatkowym badaniu technicznym pojazdu,
potwierdzenie wniesienia opłaty za wydanie świadectwa ADR,
posiadane świadectwo dopuszczenia pojazdów do przewozu niektórych towarów niebezpiecznych.
W przypadku reprezentacji przez pełnomocnika – do wniosku należy dołączyć także pełnomocnictwo do składania wniosku i/lub odbioru świadectwa oraz dowód zapłaty opłaty skarbowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana