Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie wyróżniamy elementy karoserii?
Jeszcze do niedawna nie zwracano tak dużej uwagi na karoserię samochodu. Unikatowe kształty i designerski wygląd to myśl przewodnia współczesności, nawet w świecie motoryzacji. Zmieniło się podejście kierowców, zaczęto stosować inne materiały, na znaczeniu nabrała estetyka wykonania auta oraz bezpieczeństwo podróży. Co ma to wszystko wspólnego z karoserią i czym ona dokładnie jest, dowiesz się z niniejszego artykułu.
Proces tworzenia karoserii samochodu — co jest niezbędne przy jej produkcji?
Mianem karoserii określa się wierzchnie części nadwozia samochodu. Uproszczając, można stwierdzić, iż jest to jego poszycie. Na karoserię składają się wyprodukowane w odpowiednim kształcie i rozmiarze arkusze blachy, aluminium, tworzywa sztucznego lub włókna węglowego. Następnie elementy są ze sobą łączone dzięki specjalistycznym klejom, nitom i spawom.
Przeczytaj również: Jak wybrać odpowiednie części do samochodów?
Z czego składa się karoseria samochodowa?
Do karoserii można zaliczyć:
atrapę wlotu powietrza;
błotniki;
drzwi;
emblematy;
kratki wentylacyjne;
lampy;
listwy, np. ozdobne;
lusterka zewnętrzne;
mechanizmy wycieraczek’
mocowania, nakładki, uchwyty, wsporniki, podpory i osłony;
nadkola, np. plastikowe;
owiewki na szybę;
panel podłogowy nadwozia;
pas tylny;
pokrywę na bagażniku;
pokrywę od silnika;
pole tablicy rejestracyjnej;
poszycie boczne;
progi;
reflektory;
reperaturkę progu;
spoiler;
szkła odblaskowe;
szyby;
światła;
uszczelki;
wloty powietrza;
wycieraczki;
wzmocnienia do pasów;
zamek do drzwi;
zderzaki;
żarówki.
W momencie uszkodzenia elementu karoserii istnieje możliwość wymiany części. Szukając jej, należy określić typ nadwozia, rocznik, wersję produkcyjną oraz ewentualnie kod koloru, cechy tapicerki i inne, wymagane, dodatkowe cechy. Dokonując zakupu, warto wybrać takie miejsce, które będzie posiadać oryginalne części do wybranego modelu samochodu.
Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę, kupując części używane?
Dlaczego karoseria w samochodach jest tak ważna?
Karoseria pełni funkcję ochronną i estetyczną. Podzespoły przytwierdza się do nadwozia, przy czym większość z nich producent dodatkowo wzmacnia, tak, aby w przypadku potencjalnej kolizji zminimalizować siłę uderzenia. Jeżeli któraś z części jest uszkodzona, należy ją wymienić w sklepie z dedykowanymi częściami, np. częściami do Mercedesa dysponuje firma Rydzanicz Marek Marmerc, oferując także sprzedaż wysyłkową.
Oprócz tego, walory estetyczne karoserii przyciągają wzrok kierowców. Nie ma wątpliwości, że wygląd samochodu jest istotnym elementem warunkującym sprzedaż danego modelu. Jak widać, części karoserii jest wiele. Stanowią poszycie danego auta. Należy jednak pamiętać, że karoseria i nadwozie to dwie różne kwestie. W rzeczywistości karoseria wchodzi w skład nadwozia, będąc jego elementem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana