Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kiedy głowica samochodowa wymaga regeneracji?
Sercem każdego samochodu jest jego silnik. Ważnym elementem silników spalinowych są głowice cylindrów. W tego typu jednostkach napędowych pełnią one funkcję komory do spalania paliwa. Części te są odlewane z metalu albo aluminium i pokrywają górną część cylindrów. Przykręca się je do bloku cylindra w taki sposób, aby były do niego równomiernie dociśnięte. Między tymi dwoma częściami umieszczona jest uszczelka głowicy, której głównym zadaniem jest ochrona przed przeciekami oleju. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy warto zdecydować się na regenerację głowicy i na czym ona polega.
Jaką rolę w silnikach spalinowych odgrywa głowica?
Głowica cylindrów zamyka komorę spalania od góry i zapewnia właściwe oraz stałe smarowanie cylindrów. To dzięki niej silnik pracuje płynnie. Jej zadanie nie ogranicza się jednak tylko do tego, gdyż dzięki niej można zainstalować inne ważne elementy silnika. Odpowiada za sztywność korpusu silnika, a więc ma bezpośredni wpływ na to, jak głośno będzie pracować jednostka napędowa oraz czy będzie ona trwała.
Umieszczone są w niej zawory dolotowe i wylotowe. Znajdują się w niej również kanały dolotowe, dzięki którym świeży ładunek jest dostarczany do cylindrów oraz kanały wylotowe odpowiedzialne za sprawne odprowadzanie spalin. W przypadku silników z zapłonem iskrowym oraz samoczynnym ulokowane są w niej także wtryskiwacze. Pod głowicą zamontowana jest uszczelka, dzięki której olej nie wydostaje się poza komorę spalania. Głowica to bardzo ważna część silnika, która niestety dość często ulega awariom.
Jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzeń głowic?
Do najczęstszych przyczyn awarii głowicy silnika zaliczyć można:
• wypalenie gniazd zaworowych, • przegrzanie silnika, • uszkodzenie uszczelki znajdującej się pod głowicą,
Kiedy dojdzie do jej awarii, należy jak najszybciej zareagować. Doskonałą metodą, dzięki której silnik będzie działał jak nowy, jest oddanie jej do regeneracji. Taką naprawę możesz zlecić np. firmie Jurgal. Jeżeli nie wiesz, po czym poznać, że głowica uległa uszkodzeniu, spieszymy z wyjaśnieniem. Zwróć uwagę na to, czy nie podniosła się temperatura pracy silnika. Niepokojącym objawem jest również spadek mocy jednostki napędowej, spalanie oleju silnikowego albo problemy z rozruchem.
Na czym polega regeneracja głowicy?
Regeneracja głowicy samochodowej to doskonały sposób, aby Twój silnik znów pracował płynnie i bez zarzutów. Jest to dość skomplikowany i wieloetapowy proces, podczas którego fachowcy najpierw sprawdzają, w jakim stanie jest głowica oraz badają jej szczelność. Następnie przystępują do jej planowania, które polega na starannym oszlifowaniu powierzchni stykającej się z blokiem silnika. W razie potrzeby obrabiają albo wymieniają gniazda i prowadnice zaworowe, a także szlifują zawory, naprawiają gwinty oraz wykonują obróbkę pod wałkiem rozrządu. Kolejną ważną czynnością jest regeneracja łożyskowania rozrządu oraz usunięcie ewentualnych pęknięć. Przygotowana w ten sposób głowica może być ponownie zamontowana, a następnie wyregulowana.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana