Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Komu i kiedy przysługuje samochód zastępczy?
Kolizja albo wypadek może przydarzyć się nawet najlepszemu kierowcy. Oby tylko jak najrzadziej dochodziło na drogach do uszczerbków na zdrowiu. Jeśli chodzi jednak o uszkodzenia pojazdu, te są w takich sytuacjach nie do uniknięcia. Musimy więc na jakiś czas rozstać się ze swoim samochodem, który wymaga naprawy. Ale z poruszania się po drogach przecież nie zrezygnujemy, potrzebne więc nam będzie auto zastępcze. Na jakich zasadach możemy je dostać?
Jeżeli do zdarzenia drogowego nie doszło z naszej winy, możemy ubiegać się o otrzymanie samochodu zastępczego opłacanego z polisy OC sprawcy. O ile żaden inny samochód nie jest zarejestrowany na nasze nazwisko. Szczegóły znajdziemy w zapisach Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 roku. Procedura nie jest czasochłonna, pojazd zastępczy powinien zostać przekazany do naszej dyspozycji bezzwłocznie.
Oczywiście sytuacja wygląda inaczej, jeśli to my zawiniliśmy. Jako sprawcy kolizji czy wypadku, w wyniku którego nasz samochód został unieruchomiony, pojazd zastępczy opłacany przez ubezpieczyciela dostaniemy wyłącznie wówczas, gdy mieliśmy wykupione nieobowiązkowe ubezpieczenie AC.
Jaki samochód zastępczy możemy otrzymać?
Będzie to najpewniej pojazd tej samej klasy co nasz, więc jeśli do naprawy trafił Opel Astra, dostaniemy kluczyki na przykład do Skody Octavii, a nie do najnowszego Audi A6. Chyba że dopłacimy już z własnej kieszeni. Z drugiej strony, nie powinniśmy się jednak godzić na przyznanie nam starego Fiata Punto. W każdym razie procedura przekazania samochodu nie wiąże się już ze skomplikowanymi formalnościami i może być on dostarczony we wskazane przez nas miejsce.
Jak długo możemy korzystać z auta zastępczego?
– Pojazd zastępczy przysługuje poszkodowanemu w kolizji lub wypadku przez cały okres, w którym uszkodzone auto znajduje się w warsztacie – wyjaśnia przedstawiciel firmy odszkodowawczej BRYKSAEKSPERT z Gdańska.
Obejmuje to zarówno czas potrzebny na naprawy, jak również czas oczekiwania na potrzebne podzespoły i części. A co w przypadku, gdy doszło do szkody całkowitej i nasz samochód nie będzie naprawiany? Wówczas z samochodu zastępczego otrzymanego na takich samych zasadach możemy korzystać do momentu, w którym na naszym koncie pojawi się odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana