Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Lampy ostrzegawcze – dlaczego ciągnik powinien zostać w nie wyposażony?
Ciągnik rolniczy, jak każdy pojazd mechaniczny, powinien dysponować odpowiednim oświetleniem. Niektóre rodzaje świateł są obowiązkowe – pozostałe stanowią dodatek do wyposażenia, który mimo wszystko warto posiadać. Do tej drugiej kategorii zaliczamy lampy ostrzegawcze, nazywane potoczenie „kogutami”. Do czego one służą, dlaczego ciągnik powinien je posiadać i w jakich sytuacjach można z nich korzystać? Wyjaśniamy to w poniższym wpisie.
Do czego służy kogut?
Lampy ostrzegawczy to specjalny rodzaj oświetlenie pojazdów, używany w celu zwiększenia uważności pozostałych uczestników ruchu drogowego czy osób przebywających w pobliżu. Przy pomocy koguta możliwe jest oznaczenie ciągnika rolniczego używanych aktualnie w pracach, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla otoczenia.
Przeczytaj również: Dlaczego warto wybierać części do ciągników Steyr?
Niegdyś powszechnym rozwiązaniem były lampy obrotowe, w których stosowano ruchome lustro, obracające się wokół zwykłej żarówki – dziś coraz częściej zastępują je lampy stroboskopowe lub LED, które emitują światło w krótkich impulsach i ze stałą częstotliwością. Koguty występują w różnych kolorach – w ciągnikach rolniczych dopuszczalne jest stosowanie lamp w kolorze pomarańczowym lub żółtym (kolor niebieski zarezerwowany jest wyłącznie dla pojazdów uprzywilejowanych).
Dlaczego ciągnik powinien mieć lampy ostrzegawcze?
Lampy ostrzegawcze nie są obowiązkowym wyposażeniem ciągnika rolniczego, niemniej w dzisiejszych czasach trudno znaleźć nowy pojazd, który nie posiadałby przynajmniej oświetlenia tego typu. Z kolei posiadacze starszych ciągników często wyposażają je w lampy zakupione oddzielnie. Dlaczego są one tak ważne? Ponieważ przy ich pomocy można skutecznie ostrzegać osoby postronne, że ciągnik jest aktualnie używany do prac mogących stanowić pewne zagrożenie dla ich zdrowia i życia – dlatego powinny one utrzymać bezpieczną odległość bądź tez zachować szczególną czujność w pobliżu maszyny. Dzięki lampom ostrzegawczy można więc nie tylko zredukować ryzyko groźnych wypadków, ale również znacznie poprawić komfort pracy z ciągnikiem.
Kiedy można korzystać z koguta?
Jak wygląda używanie lamp ostrzegawczych z perspektywy prawnej? Czy operator ciągnika może włączyć je w dowolnym momencie? Odpowiedź brzmi: nie, wykorzystanie lamp ostrzegawczych jest regulowane przepisami zawartymi w art. 54 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z nimi prawo do używania żółtego sygnału ostrzegawczego mają pojazdy, które:
wykonują na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne,
ze względu na swoją konstrukcję, ładunek lub nietypowe zachowanie na drodze mogą stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa na drodze,
Użycie koguta w innych sytuacjach jest zabronione, a złamanie tych przepisów może grozić mandatem. W praktyce jednak przepisy te są dość nieprecyzyjne, a uzasadnienie użycia świateł ostrzegawczych często zależy od indywidualnej interpretacji. Należy jednak pamiętać, że przepisy te dotyczą wyłącznie sytuacji, w których ciągnik porusza się po drogach – podczas wykonywania prac polowych ciągnik może mieć uruchomione światło ostrzegawcze, co jest zalecaną praktyką.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana