Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Leasing pojazdu - odkupić czy nie?
Zmiany w przepisach wprowadzone od 2022 roku spowodowały wydłużenie procedur związanych z odkupieniem leasingowanego pojazdu. Wykup prywatny bez konieczności zapłaty podatku dochodowego i VAT okazuje się możliwy i wiąże się ściśle z darowizną, czyli ze sposobem, który był od dawna wykorzystywany. Czy wykupienie pojazdu po zakończeniu umowy leasingowej jest nadal opłacalne?
Czym jest wykup prywatny pojazdu?
Wykup prywatny to potoczne określenie wykupienia przedmiotu po zakończeniu umowy leasingu. Następnie auto przechodzi bezpośrednio do majątku prywatnego przedsiębiorcy, będącego osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą lub wspólnikiem spółek cywilnych. Taki wykup określa się jako transakcję podatkowo odrębną od samego leasingu pojazdu. Cała procedura odbywa się na takiej samej zasadzie jak zakup samochodu czy innego środka trwałego — leasingodawca wystawia fakturę sprzedaży, która przenosi własność na dotychczasowego leasingobiorcę.
Należy pamiętać, że przedsiębiorca nie jest zobowiązany do wprowadzenia wykupionego przedmiotu do majątku firmy nawet w sytuacji, gdy został on nabyty na podstawie faktury wystawionej na dane firmowe. W ten sposób pojazd staje się elementem majątku prywatnego. Przepisy wprowadzone od początku 2022 roku nie ograniczyły możliwości przeprowadzenia wykupu prywatnego. Zamiast tego nałożyły na przedsiębiorców obowiązek wykazania przychodu z działalności, jeśli przedmiot wykupiony z leasingu do majątku prywatnego zostanie sprzedany w ciągu 6 lat.
Darowizna pojazdu z leasingu
Nie ma konieczności opłacania podatku do Urzędu Skarbowego i składki zdrowotnej do ZUS, jeśli sprzedaż samochodu zostanie poprzedzona darowizną. Najlepszym wyborem jest ukierunkowanie jej na osobę z tzw. zerowej grupy podatkowej, co pozwoli również na uniknięcie podatku od darowizny. Może to być:
małżonek,
zstępny, czyli syn, córka, wnuk,
wstępny, czyli ojciec, matka, dziadkowie,
pasierb,
rodzeństwo,
ojczym,
macocha.
Następnie osoba obdarowana może dokonać sprzedaży podarowanego jej auta. Wykonanie tej transakcji po upływie 6 miesięcy od końca miesiąca, w którym miała miejsce darowizna, nie ma konieczności zapłaty podatku dochodowego. W razie wątpliwości zaleca się skorzystanie z doradztwa np. pracowników firmy PRIME Leasing.
Warto pamiętać, że darowizna nie zwalnia z obowiązku rozliczenia i opłaty VAT przez darczyńcę, o ile taki podatek został odliczony przy wykupie. Dlatego też, aby uniknąć konieczności płacenia VAT, darowiznę należy poprzedzić wykupem prywatnym do majątku prywatnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana