Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega legalizacja butli LPG?
Wielu właścicieli pojazdów decyduje się na montaż instalacji LPG, dzięki której możliwe jest obniżenie kosztów paliwa. Warto jednak wiedzieć, że zabieg taki – choć wiąże się z niewątpliwymi korzyściami i sporą oszczędnością pieniędzy – to nakłada na kierowcę również pewne obowiązki. Jednym z najważniejszych jest legalizacja butli LPG. Na czym ona polega? Podpowiadamy.
Czym jest legalizacja butli LPG?
Legalizacja butli LPG nazywana jest też homologacją. Pierwszy raz taki proces odbywa się zazwyczaj podczas jej montażu w pojeździe i standardowo należy go wykonać ponownie po upływie 10 lat. Homologacja butli LPG jest obowiązkowa. Zabieg ten polega na potwierdzeniu, że element ten spełnia wymagania techniczne i pojazd w nią wyposażony może zostać dopuszczony do ruchu drogowego. Za proces legalizacji butli LPG w Polsce odpowiada dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego.
Przeczytaj również: Zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z samochodu na gaz
Kiedy przeprowadzić legalizację butli LPG?
Legalizacja butli LPG wymagana jest w następujących przypadkach:
po upływie określonego przepisami prawa okresu eksploatacji takiego elementu, czyli po 10 latach,
podczas montażu nowego zbiornika butli LPG w pojeździe,
po wypadku samochodu wskutek którego prowadzącemu został okresowo odebrany dowód rejestracyjny,
po sprowadzeniu używanego samochodu wyposażonego w instalację LPG z zagranicy.
Dodatkowo warto pamiętać, że całą instalację LPG należy co jakiś czas kontrolować, ponieważ niewyregulowana może nie tylko powodować zwiększone spalanie paliwa, ale również groźne usterki. Pomóc Ci w tym mogą specjaliści z WÓJCIK Autogaz, którzy wykonując okresowe przeglądy takiego systemu, są w stanie wykryć za pomocą komputerowej diagnostyki różnego rodzaju usterki. Następnie w bezpieczny sposób mogą je zniwelować.
Przeczytaj również: Jak działa instalacja LPG w samochodzie?
Jak przebiega legalizacja butli LPG?
Inspektorzy TDT podczas zabiegu, jakim jest legalizacja butli LPG, najpierw oceniają zewnętrzną powłokę zbiornika gazowego, a następnie jego wytrzymałość ciśnieniową. Dodatkowo sprawdzana jest czytelność i zgodność wszystkich danych umieszczonych na tabliczce znamionowej. Powinny znajdować się na niej informacje takie jak: dane producenta, numer seryjny, a także homologacji, ciśnienie próby, stopień napełnienia oraz data produkcji zbiornika.
Przeczytaj również: Jaki gaz sprzedawany jest na stacjach paliw?
Eksperci zazwyczaj z dalszej eksploatacji dyskwalifikują butle, na których widoczne są wgniecenia lub korozja. Dodatkowo do zakupu nowej butli LPG mogą Cię zmusić też nieczytelne informacje na tabliczce znamionowej. W dokumentach samochodu muszą pojawić się adnotacje dotyczące instalacji LPG w pojeździe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana