Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Najczęstsze przyczyny awarii pomp wtryskowych
Pompa wtryskowa stanowi jeden z najważniejszych elementów pojazdów wyposażonych w silnik spalinowy. Jest ona ważną częścią układu paliwowego, który dostarcza paliwo do wtrysków, a stamtąd – poprzez kolektor dolotowy, do cylindrów. Zadaniem pompy jest tłoczenie paliwa do wtryskiwaczy. Czasem jednak zdarza się, że wskutek niewłaściwej eksploatacji, pompa ulega awariom. Jakie są najczęstsze przyczyny awarii pomp paliwa? Odpowiadamy!
Pompa wtryskowa (pompa wysokiego ciśnienia) stosowana jest w układach wtryskowych typu common rail. Urządzenie to składa się z trzech tłoków napędzanych mechanizmem mimośrodowym, co umożliwia wytwarzanie stałego wysokiego ciśnienia (rzędu ok. 1600 – 2000 bar).
Przeczytaj również: Jakie są objawy uszkodzonego sterownika silnika w aucie?
Z jakich przyczyn pompy psują się najczęściej?
Uszkodzona pompa nie jest w stanie wytworzyć ciśnienia na tyle wysokiego, by umożliwić płynne dostarczenie paliwa do wtrysków. Taki stan rzeczy może być spowodowany kilkoma czynnikami. Wymiany lub naprawy pompy wtryskowej należy dokonać między innymi w przypadku zatarcia tłoków, co spowodowane może być przedostawaniem się do ich wnętrza zanieczyszczeń pochodzących z układu paliwowego. Dzieje się tak, ponieważ nie wszystkie drobiny kurzu czy metalu zostają zatrzymane przez filtr paliwa. Zanieczyszczenia mogą pochodzić z paliwa kiepskiej jakości lub z wody, skraplającej się w instalacji. Wśród przyczyn awarii pompy wtryskowej, poza stosowaniem niskiej jakości paliw, wymienić warto także niewymienianie filtra paliwa oraz nieumiejętną ingerencję w elektronikę systemów wtryskowych.
Przeczytaj również: Co może być przyczyną ściągania auta na lewo lub prawo podczas hamowania?
Czym może objawiać się awaria pompy wtryskowej?
Awaria pompy wtryskowej objawia się zwykle problemami z uruchomieniem auta. Do typowych objawów awarii, zalicza się ponadto:
ciemny dym z układu wydechowego,
wzrost zużycia paliwa,
spadek mocy,
stukot.
Zauważenie wymienionych objawów powinno skłonić nas do niezwłocznej wizyty w zakładzie mechanicznym, jak Autoserwis Pomierscy z Liniewa w woj. pomorskim, którego wykwalifikowani pracownicy wykonają regenerację pompy. Na czym polega regeneracja pompy wtryskowej? Zakres prac uzależniony jest w dużej mierze od skali powstałych uszkodzeń. Najczęściej wymianie podlegają uszczelniacze, a także inne elementy pompy, takie jak: tłoczki, rolki, krzywki czy zaworki. W wielu przypadkach nowymi zastąpić należy także zużyte sprężyny.
Przeczytaj również: 5 sygnałów, które mogą świadczyć o awarii turbosprężarki
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana