Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Najpopularniejsze typy paliw w Polsce
Aktualnie w Polsce jest 6 najpopularniejszych typów paliw – benzyna, olej napędowy, gaz LPG, paliwo lotnicze Jet, lekki olej opałowy i ciężki olej opałowy. Pierwsze 3 wybierane są najchętniej ze względu na ich użyteczność dla kierowców samochodów. Paliwa do silników spalinowych, głównie ze względu na ich przeważającą większość na drogach, są zdecydowanymi faworytami wśród wszystkich rodzajów. Jak wygląda ich udział w sprzedaży? Przeczytaj!
Które paliwa są w Polsce najpopularniejsze?
Benzyna (95 i 98), olej napędowy i LPG – to najpopularniejsze paliwa w Polsce. Jak potwierdza dystrybutor Firma Handlowo-Usługowa KWIATKOWSKI z siedzibą w Ozorkowie, ich udział rynkowy stale rośnie. Tylko w 2021 roku zużycie paliw w Polsce wynosiło łącznie nieco ponad 35 mln sześciennych. Oznacza to wzrost sumaryczny o 7,1% w stosunku do roku poprzedniego. Jaki z tego wniosek? Polacy po pandemii zdecydowanie chętniej zaczęli przemieszczać się swoimi samochodami. Poza ogólnym zużyciem warto przyjrzeć się również popytowi ilościowemu poszczególnych gatunków paliw.
Przeczytaj również: Czym powinien charakteryzować się dobry olej napędowy?
Które paliwa sprzedają się w Polsce najlepiej?
Firmy zajmujące się sprzedażą itransportem paliw silnikowych wskazują, że najchętniej wybieranym paliwem w Polsce nadal jest olej napędowy. Ma na to wpływ fakt, że ogromna większość transportu miejskiego, krajowego czy międzynarodowego bazuje właśnie na pojazdach z silnikami wysokoprężnymi. Z tego względu w 2021 roku sprzedano ponad 21 mln metrów sześciennych oleju napędowego. Ponad 6 mln metrów sześciennych to ilość benzyny, która również bardzo chętnie jest tankowana przez kierowców. Udział LPG w całym rynku paliw silnikowych to ponad 4,5 mln metrów sześciennych. W kontekście zużycia i popularności paliw silnikowych dobrze jest też uwzględnić kwestię nowo rejestrowanych pojazdów. Tutaj widać pewną rozbieżność w kontekście zużycia, zwłaszcza jeśli chodzi o modele osobowe.
Przeczytaj również: Jaki gaz sprzedawany jest na stacjach paliw?
Popularność paliw a nowe auta osobowe
Jeżeli mowa o najchętniej kupowanym paliwie, czyli oleju napędowym, aktualnie nowych aut z takimi silnikami jest zdecydowanie mniej niż jeszcze kilka lat temu. Dość powiedzieć, że od 18 lat nie sprzedało się w Polsce tak mało aut z napędem wysokoprężnym! Około 15% wszystkich pojazdów, które aktualnie poruszają się po polskich drogach, zasilanych jest LPG. Co jednak istotne, wielu producentów odchodzi od oferowania fabrycznych instalacji gazowych. Rośnie udział aut z wtryskiem bezpośrednim, w których montaż LPG jest dużo droższy i nie zawsze ma sens ekonomiczny. Poza tym coraz więcej jest w Polsce aut hybrydowych i całkowicie elektrycznych.
Przeczytaj również: Transport paliw w Warmińsko-Mazurskim - nowe perspektywy i możliwości
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana