Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Odpowiednie mocowanie auta na lawecie

Przewóz samochodu z wykorzystaniem autolawety to opcja, która pozwala na poradzenie sobie w przypadku przymusowego postoju spowodowanego defektem auta, a także umożliwia transport pojazdu wówczas, gdy właściciel z różnych powodów nie chce, żeby jechało ono na własnych kołach. Jedną z kluczowych kwestii staje się w takiej sytuacji zachowanie bezpieczeństwa dzięki właściwemu unieruchomieniu wiezionego w ten sposób „ładunku”.
Kiedy warto korzystać z możliwości przewozu auta na lawecie?
Istnieje wiele sytuacji, w których pojazdy nie mogą lub nie powinny poruszać się po drogach samodzielnie. Najczęściej mamy z nimi do czynienia w przypadku wystąpienia awarii unieruchamiającej auto na drodze, gdy kierowca ze względu na niemożności poradzenia sobie z usterką we własnym zakresie nie jest w stanie kontynuować podróży. Przewóz samochodów lawetą będzie jednak potrzebny także wówczas, gdy nie mają one ważnego badania technicznego, a także, jeżeli chodzi o samochód o dużej wartości np. auto sportowe lub pojazd historyczny. Autolawetami wozi się auta startujące w wyścigach lub przeznaczone do sprzedaży. Ponieważ jedną z przyczyn poważnych wypadków zdarzających się podczas przewozu masywnych ładunków jest ich przesunięcie się na powierzchni ładunkowej, szczególne znaczenie będzie miało prawidłowe zamocowanie umieszczonego na platformie samochodu.
Jak unieruchomić pojazd umieszczony na lawecie?
Przemieszczenie się auta ustawionego na lawecie może spowodować poważny wypadek, który mógłby nastąpić zarówno wówczas, gdy zsunęłoby się ono z platformy, jak i wtedy, kiedy zmieniłoby to rozkład masy i doprowadziło do poślizgu lub wręcz przewrócenia się obu pojazdów. Sposobem na zapobieganie takim sytuacjom jest zastosowanie pasów transportowych, które właściwie zamocowane do specjalnych punktów znajdujących się na platformie zwiększą siłę docisku samochodu będącego w tym przypadku wiezionym ładunkiem. Poza napinanymi pasami obejmującymi koła mocowanego pojazdu stosuje się też elementy dodatkowe zwiększające występujące tarcie np. specjalne gumowe nakładki. Usługi pomocy drogowej w razie awarii w trasie, a także przewozu z wykorzystaniem autolawet oferuje firma Szewczyk Automotive z okolic Dębicy. Zajmuje się ona również wynajmem lawet dwuosiowych oraz przyczep.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana