Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Plandeki do wywrotek jako forma zabezpieczenia transportowanych materiałów sypkich
Plandeka na wywrotce jest elementem zabezpieczającym ładunek sypki w czasie transportu. Skorzystanie z takiej ochrony sprawia, że przewożony towar nie jest wywiewany i nie działają na niego czynniki pogodowe takie, jak deszcz czy śnieg. Jednak, aby plandeki dobrze odgrywały swoją rolę, powinny być dobrej jakości i mieć doskonały system zamocowania. Plandeka o wymaganej grubości jest wyposażona w oczka, linkę i responder naciągowy.
Obowiązek instalowania plandeki
Według artykułu 61 Kodeksu Drogowego każdy pojazd, który przewozi towar sypki, musi być odpowiednio zabezpieczony. Dokładniej mowa jest o szczelnej skrzyni ładunkowej, okrytej specjalnymi zasłonami, czyli plandekami. Tego rodzaju zabezpieczenie ma za zadanie uniemożliwić wysypanie się zawartości wywrotki na drogę, co by zagrażało innymi uczestnikom ruchu.
Zalety plandeki na wywrotce
Plandeki, które produkowane są przez firmy takie jak PLANDEKI 24, z reguły są bardzo wytrzymałe. Jest to zasługa specjalnych tkanin odpowiedniej grubości, które w składzie mają PCV. Dodatkiem są wzmocnienia oraz wzmacniające pasy HF. Aby plandeka prawidłowo spełniała swoją funkcję, to wszystkie metalowe elementy, takie jak klamry, oczka i okucia, powinny być nierdzewne.
Niezwykle istotne dla plandeki jest jej profesjonalne zamocowanie. Wtedy towar jest nie tylko doskonale zabezpieczony, ale również spalanie pojazdu jest mniejsze, bo strumień mijanego powietrza nie napotyka niepotrzebnych oporów.
Sama tkanina plandeki jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, rozciąganie a przede wszystkim nie przepuszcza wilgoci do przewożonego towaru, co w przypadku niektórych substancji mogłoby być niekorzystne.
Znaczenie profesjonalnego montażu
To, w jaki sposób zamocuje się plandekę na wywrotce, ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo towaru i użytkowników drogi. Pomaga w tym dodatkowy osprzęt, który jest zazwyczaj wykonany ze stali ocynkowanej. Istotnym wyposażeniem się specjalna linka gumowa, czyli ekspander, który mocuje się do burty wywrotki. W ten sposób całe wiązanie „pracuje” podczas jazdy. Dodatkowymi, pomocnymi elementami bywają uchwyty – wahliwy lub obrotowy, stalowe haki i pasy zabezpieczające, które mocują plandekę do uchwytów na wywrotce.
Dodatkowa funkcja plandek
Plandeki samochodowe występują w różnych kolorach i bardzo często za pomocą druków formatowych umieszcza się na nich różne treści. Zazwyczaj są to loga firm, dla których samochody pracują oraz dane kontaktowe. W ten sposób plandeka z treścią jest narzędziem skutecznej reklamy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana