Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Poznaj 5 sposobów na wykorzystanie biopaliw, o których nie miałeś pojęcia!
Obecnie, kiedy coraz większy nacisk kładzie się na ekologię i wspólne dbanie o środowisko, szukamy nowych źródeł energii, które nie będą emitowały dużych ilości dwutlenku węgla. Jednym z nich są biopaliwa, które nie pogarszają stanu naszego środowiska. Przeczytaj, jakie rodzaje biopaliw wykorzystuje się do produkcji energii oraz jakie są ich zalety.
Co to jest biopaliwo?
Biopaliwa to specjalne rodzaje paliw, które są produkowane z materiału biomasowego. Biomasa to substancja, która pochodzi z roślin i zwierząt i jest stosowana głównie jako paliwo do produkcji energii w postaci drewna, węgla albo odpadów zwierzęcych.
Jakie są rodzaje biopaliw?
Głównymi rodzajami biopaliw występujących na rynku są:
- Nieprzetworzone biopaliwa pierwotne – należy do nich na przykład drewno opałowe,
- Przetworzone biopaliwa wtórne – do tej grupy zaliczają się biopaliwa płynne, takie jak etanol i biodiesel.
Jak wytwarza się biopaliwa?
Coraz większą popularnością cieszą się takie biopaliwa jak etanol i biodiesel. Etanol jest wytwarzany poprzez fermentację surowca, który zawiera w swoim składzie duże ilości cukru. Do takich produktów należą między innymi: trzcina cukrowa, burak cukrowy, kukurydza czy pszenica.
Biodiesel natomiast to połączenie oleju roślinnego lub tłuszczu zwierzęcego z alkoholem. Oleje wykorzystywane do jego produkcji to: olej rzepakowy, sojowy, palmowy czy kokosowy.
Z kolei biobutanol pozyskuje się z alg albo bakterii. Podobnie jak etanol, jest wytwarzany w procesie fermentacji biomasy.
Niestety obecnie do wytwarzania biopaliw potrzebny jest duży teren. Dlatego biopaliwa płynne w niewielkim stopniu mogą zastąpić paliwa kopalne. W tym momencie biopaliwa zapewniają mniej niż 1% zapotrzebowania na paliwa transportowe. Możliwe jest jednak, że przy rozwoju technologicznym, uda się podnieść tę liczbę do 10%.
W tym celu, politycy podjęli szereg różnych działań, mających na celu wsparcie zużycia biopaliw oraz rozwój przemysłu odpowiedzialnego za jego produkcję. Przeznaczone zostały dotacje na dystrybucję i wykorzystanie biopaliw. Zmniejszone są też podatki dla sprzedaży biopaliw oraz zwiększone jest wsparcie dla badań i rozwoju.
Jakie są zalety biopaliw?
To przede wszystkim:- Mniejsza emisja zanieczyszczeń
- Przede wszystkim, biopaliwa produkują małą ilość dwutlenku węgla, a ten, który uwalniają, jest pochłaniany przez jego surowce.
- Dlatego właśnie są lepszą alternatywą dla paliw kopalnych. Nie mają tak złego wpływu na środowisko i nie pogłębiają procesu globalnego ocieplenia.
- Odnawialność. Czy biopaliwa są odnawialne? Biopaliwa, w przeciwieństwie do paliw kopalnych, wytwarza się głównie z materiału biomasowego, który jest materiałem odnawialnym.
- Wydajność. Kolejną zaletą biopaliw jest ich duża wydajność. Można wytworzyć stosunkowo dużą ilość energii, z nieznacznej ilości materiału. Dlatego korzystanie z nich, jako źródła energii wykorzystywanej w transporcie, jest opłacalne.
Jakie są zastosowania biopaliw?
Biopaliwa wykorzystuje się głównie w szeroko rozumianym transporcie – jako źródło energii odnawialnej. Można zasilać nimi silniki takich urządzeń, jak na przykład: kosiarka do trawy, pilarka łańcuchowa czy samochód osobowy oraz ciężarowy. Sprawdzą się też do zasilania urządzeń lotniczych i terenowych. Jednak, biopaliwo ma też inne zastosowania – między innymi jako:
- energia potrzebna do wytwarzania ciepła,
- w przemyśle budowlanym, w leśnictwie, górnictwie czy rolnictwie,
- zasilanie urządzeń medycznych wszczepianych człowiekowi – na przykład biosensorów glukozy, czyli przyrządów kontrolujących poziom glukozy u osób chorych na cukrzycę,
- ogrzewanie budynków.
Obecnie prowadzonych jest wiele badań dotyczących produkcji biopaliw i usprawnienia tego procesu. Miejmy nadzieję, że wkrótce, postęp technologiczny pozwoli na zwiększenie wytwarzania odnawialnych źródeł energii, co przyczyni się do poprawy sytuacji naszego środowiska.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana