Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rodzaje olejów napędowych
Przemysł petrochemiczny dostarcza na rynek szereg produktów sprofilowanych pod kątem potrzeb konsumentów. Dlatego na stajach paliwowych dostępnych jest kilka rodzajów paliw do samochodów zróżnicowanych pod względem liczby oktanowej lub zdolność do samozapłonu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie rodzaje olejów napędowych można kupić na stacjach paliw.
Czym jest olej napędowy i jak jest produkowany?
Olej napędowy jest paliwem przystosowanym do zasilania silników wysokoprężnych. Produkowany jest w zakładach petrochemicznych z ropy naftowej. Powstaje w procesie rafinacji, czyli rozdzielenia ropy naftowej na wiele frakcji, w zależności od temperatury ich wrzenia. Olej napędowy składa się z węglowodorów naftenowych, parafinowych i aromatycznych. Na potrzeby zastosowań w silnikach wysokoprężnych wytwarza się różne mieszanki, dodatkowo uzupełnione dodatkami uszlachetniającymi, których zadaniem jest poprawa ich właściwości.
Dlaczego produkuje się kilka rodzajów oleju napędowego?
Rafinerie wytwarzają kilka rodzajów oleju napędowego. Każdy z nich różni się domieszkami, które wpływają przede wszystkim na ich walory użytkowe. Dlatego też w ofercie hurtowni paliwa Orion, która zajmuje się sprzedażą benzyn i olejów napędowych dla klientów z Gdyni, Gdańska i Kartuz oraz całego województwa pomorskiego, znajdują się trzy typy oleju napędowego. Każdy z nich przystosowany jest w procesie produkcyjnym do określonych warunków klimatycznych.
Rodzaje olejów napędowych
Producenci paliw zapewniają oleje napędowe zróżnicowane pod względem składu chemicznego, od którego zależą parametry paliwa i jego przydatność. Na tej podstawie wyróżnia się oleje napędowe:
lekkie (LON),
średnie (SON),
ciężkie (CON),
hydrorafinowane (HON),
z hydrokrakingu (HCON),
z krakingu katalitycznego (LCO).
Na stacjach paliw znajdziemy w różnych porach roku oleje napędowe:
letni, który sprawdza się w temperaturach powyżej 0⁰C,
arktyczny (zimowy), który powoduje blokowanie zimnego filtra w temperaturze nie wyższej niż -20⁰C,
przejściowy, stosowany w okresie wiosennym i jesiennym.
Dobrzy dystrybutorzy paliw oferują także cięższą odmianą oleju napędowego. Jest to olej grzewczy przeznaczony do spalania w kotłach grzewczych w domach i mieszkaniach, a także w piecach przemysłowych i instalacjach technologicznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana