Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Umiejscowienie kół w przyczepie. Dlaczego to ma znaczenie?
Przyczepy samochodowe to doskonały sposób na rozwiązanie szeregu problemów transportowych związanych z przewozem gabarytów. Służą one nie tylko do profesjonalnego użytku, ale też komercyjnego, gdy np. zachodzi potrzeba przewiezienia mebli. Przed zakupem lub wynajmem takiej przyczepy warto dowiedzieć się, na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę. Jednym z nich jest rozstaw kół w przyczepie – jakie ma znaczenie i co jeszcze warto wiedzieć?
Rozstaw kół w przyczepie a ich funkcjonalność
Biorąc pod uwagę umiejscowienie kół w przyczepie, można je podzielić na przyczepy samochodowe jednoosiowe, dwuosiowe lub wieloosiowe. To głównie od rozstawu kół w przyczepie zależy, jak ciężki ładunek będzie można przewozić. Jak sama nazwa wskazuje, przyczepy jednoosiowe mają dwa koła umieszczone na jednej osi. Z ich pomocą można przewozić ładunek ważący do 750 kg. Ich zastosowanie nie wymaga dodatkowych uprawnień, pod warunkiem że są ciągnięte przez auta o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.
Przeczytaj również: Rodzaje łożysk do przyczep
Natomiast przyczepy dwuosiowe przeznaczone są do transportowania ładunków o większej masie oraz niewymiarowych sprzętów. Dzięki czterem kołom rozłożonym na dwóch osiach przyczepy te są bardziej stabilne podczas jazdy. Analogicznie, przyczepy samochodowe z większą ilością kół (osi) mogą przewozić bardziej problematyczne ładunki, takie jak wielkogabarytowe materiały budowlane czy konie. Ponadto dzieli się je na przyczepy samochodowe ciężkie i lekkie, przy czym przyczepy jednoosiowe ciężkie mogą przewozić ładunek o masie do 1800 kg, natomiast przyczepy o dwóch lub większej ilości osi mają ładowność nawet do 3500 kg.
Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru przyczepy?
Oczywiście wielkość, waga, kształt oraz rodzaj przewożonego towaru powinny być brane pod uwagę w pierwszej kolejności podczas wyboru przyczepy samochodowej. Co więcej, koła mogą być umieszczone po bokach przyczepy bądź pod przestrzenią ładunkową, dzięki czemu można przewozić szerszy ładunek. Ważna jest także jakość wykonania oraz wytrzymała konstrukcja, dzięki czemu przyczepa będzie służyć przez długie lata. Jeśli w związku z tym cena przyczepy jest zbyt wysoka, a przyczepa ma posłużyć wyłącznie przez chwilę, warto zdecydować się na wynajem przyczepki. Taką opcję oferują takie firmy jak m.in. Przyczepy BOLD.
Równie ważny jest sposób ładowania, rodzaj profili, powierzchnię podłogi przyczepki, rodzaj burty czy wymiary przyczepki. Dodatkowo warto sprawdzić kształt podwozia, możliwość regulacji podwozia czy zastosowane zabezpieczenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana