Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
W jaki sposób można podnieść moc silnika samochodu?

Chyba każdy właściciel samochodu chociaż raz pomyślał o tym, aby nieco poprawić osiągi swojego pojazdu. Wielu osobom jednak wydaje się, że procedura taka jest bardzo skomplikowana i wymaga dużych nakładów finansowych. Podnoszenie mocy silnika jest możliwe jednak nie tylko poprzez jego tuning mechaniczny, ale również tzw. chiptuning. Na którą z tych metod lepiej postawić i czym się one charakteryzują?
Tuning mechaniczny silnika
Moc silnika można podnieść, korzystając z kilku metod, które różnią się między sobą m.in. fizyczną ingerencją w budowę jednostki napędzającej. Tuning mechaniczny pozwala poprawić osiągi pojazdów wyposażonych w wersje turbodoładowane. W tej metodzie zmienia się wałek rozrządu ze zwykłego na sportowy. Dzięki czemu poprawia się jego pracę i przechodzi on na wyższe obroty. W tym przypadku bardzo często konieczne jest doposażenie samochodów w nowe skrzynie biegów, a także układ wydechowy, abym poprawić osiągi nowego systemu o nawet 20-30% w porównaniu do fabrycznego. Metody, które ingerują we wtryski, rozrząd czy układ tłokowy, a nawet pompę silnika to bardziej zaawansowane sposoby na podnoszenie mocy. Rzeszów to miejscowość, gdzie można wykonać tego typu czynności, lecz powinny być one przeprowadzone przez specjalistów.
Chipowanie silnika
Chipowanie silnika, czyli coraz popularniejszy obecnie chiptuning to metoda, która nie wymaga ingerencji fizycznej w jednostkę sterującą i może być przeprowadzona we wszystkich autach, gdzie znajduje się komputer. Technika ta jednak nie zawsze jest opłacalna. Nie powinni się na nią decydować właściciele samochodów z jednostkami wolnossącymi, ponieważ w takim przypadku wzrost osiągów wynosi tylko około 5%. W pozostałych sytuacjach jednak ta metoda jest bardzo opłacalna, ponieważ nie tylko podnosi moc silnika i jego moment obrotowy, ale dodatkowo pozwala sporo zaoszczędzić na paliwie. Chipowanie polega na zmianie oprogramowania sterującego jednostką. Powinno być ono przeprowadzone przez specjalistów, na przykład z ProRace Chiptuning. W pierwszej kolejności auto jest sprawdzane pod względem stanu technicznego. Bada się je też na hamowni. Następnie wgrywa się zmodyfikowane oprogramowanie, a później ponownie testuje na hamowni, aby fachowcy mogli ocenić, jaki wynik osiągnęli.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana