Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Warunki holowania samochodu na autostradach i drogach ekspresowych
Auto – podobnie jak każda inna maszyna – może nagle odmówić posłuszeństwa. Powodów jest wiele: brak paliwa, usterka, zniszczenie, zużycie części, niespodziewana awaria. Unieruchomienie na trasie nie należy do najprzyjemniejszych sytuacji, zwłaszcza na autostradzie i drodze ekspresowej. Czasem jedynym rozwiązaniem jest holowanie samochodu. Jak to zrobić zgodnie z prawem? Jak uniknąć mandatu za holowanie auta na autostradzie?
Jak powinno przebiegać holowanie na autostradzie?
Zgodnie z treścią ustawy o ruchu drogowym holowanie samochodu na autostradzie jest zabronione, z wyjątkiem specjalnych pojazdów przeznaczonych do profesjonalnej realizacji właśnie tego rodzaju czynności. Warto pamiętać, że przepisy jednoznacznie wskazują, że czynność ta może być przeprowadzona wyłącznie do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.
Przeczytaj również: Jak szybko usunąć drobną rysę na samochodzie?
Dlaczego na autostradzie obowiązują takie obostrzenia? Wynika to z prostego faktu – maksymalna prędkość wynosi tam 140 kilometrów na godzinę. Trudno sobie wyobrazić holowanie samochodu z prędkością ok. 60 km/h. To byłoby bardzo niebezpieczne dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Przeczytaj również: 5 sygnałów, które mogą świadczyć o awarii turbosprężarki
Jak powinien zachować się kierowca?
Wszystkie samochody, które z różnych powodów nie są w stanie jechać dalej, muszą znaleźć się na pasie awaryjnym. Kierowca powinien włączyć światła awaryjne i w odpowiedniej odległości od zepsutego pojazdu umieścić trójkąt ostrzegawczy. Wielu policjantów podkreśla, że właściciel samochodu powinien pozostać za barierkami autostrady – może także założyć kamizelkę odblaskową, by być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Warto wezwać albo pomoc drogową, albo obsługę autostrady. Kierowcy poruszający się w okolicach Warszawy mogą liczyć na pomoc ze strony Całodobowej Pomocy Drogowej Mid-As.
Przeczytaj również: Jak postępować w przypadku gdy samochód nie przejdzie przeglądu?
Kiedy nie można holować samochodu?
Zarówno na autostradach, jak i drogach ekspresowych nie można holować pojazdu o niesprawnym układzie kierowniczym lub o niesprawnych hamulcach (wyjątkiem jest przypadek, w którym zastosowany sposób holowania wyklucza ich używanie). Zabronione jest holowanie auta za pomocą połączenia giętkiego, jeśli układ hamulcowy zależy od silnika, który w holowanym pojeździe nie może zostać uruchomiony. Na autostradzie nie można holować pojazdu z naczepą lub przyczepą. Istnieje także zakaz holowania więcej niż jednego pojazdu jednocześnie – wyjątkiem są jednak pojazdy członowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana