Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z samochodu na gaz
Badania i testy wskazują, że samochody z zamontowaną instalacją autogazu nie są mniej bezpieczne od tych, które są zasilane tylko paliwem. Nie ma więc powodów ku temu, żeby odstępować od kupna instalacji LPG w swoim aucie. Jednak by podróżować bez obaw o zaistnienie potencjalnie niebezpiecznej sytuacji, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Wyjaśniamy, w jaki sposób zabezpieczyć samochód, w którym znajduje się LPG.
O bezpieczeństwie należy pamiętać już przed montażem
Kierowcy coraz częściej instalują autogaz w swoich pojazdach ze względu na niższą cenę gazu w porównaniu do benzyny. Lepiej jednorazowo ponieść koszty montażu niż płacić więcej za paliwo. Ta inwestycja zawsze się zwraca. Dla wielu kierowców znaczenie ma również to, że gaz jest zdecydowanie mniej szkodliwy dla środowiska od benzyny.
Przeczytaj również: Na czym polega legalizacja butli LPG?
Oczywiście współcześnie produkowane instalacje gazowe są wytrzymałe i zaprojektowane w taki sposób, by nie doszło do rozszczelnienia lub wybuchu nawet na skutek wypadku. Nie zwalnia nas to jednak z podejmowania działań dodatkowo zwiększających bezpieczeństwo. A o bezpieczeństwo auta z LPG warto zadbać już na etapie planowania montażu. Profesjonalnie przeprowadzona instalacja przez firmę z renomą na rynku, taką jak dostawca gazu Gal-Gaz, to gwarancja tego, że autogaz będzie działać prawidłowo.
Przeczytaj również: Jak działa instalacja LPG w samochodzie?
Regularne kontrole sposobem na zachowanie bezpieczeństwa
Jeśli udało nam się znaleźć warsztat, który montuje autogaz w sposób bezpieczny, być może u tego samego instalatora będzie dało się regularnie kontrolować LPG w naszym aucie. Dobrze to jednak wcześniej zweryfikować, ponieważ nie każda stacja dokonuje tego typu przeglądów. A takie kontrole to obowiązek każdego kierowcy – i to niezależnie od tego, czy posiadamy nowe auto z fabrycznie zamontowanym autogazem, czy starsze, które zostało w nie doposażone później.
Przeczytaj również: Jaki gaz sprzedawany jest na stacjach paliw?
Dobrze wyposażony warsztat przeprowadzi diagnostykę komputerową instalacji autogazu oraz wykona analizę emisji spalin. Podczas wizyty u mechanika zaleca się również wymieniać co jakiś czas świece i przewody zapłonowe. Należy także pamiętać o przedłużeniu co dziesięć lat homologacji zbiornika z gazem. Przegląd auta z gazem zwykle jest droższy niż pojazdu ze zwykłą instalacją. Udając się na badanie musimy zebrać ze sobą świadectwo legalizacji montażu instalacji gazowej i świadectwo legalizacji zbiornika gazowego. Po uwzględnieniu wszystkich zasad zawartych w artykule pozostaje ruszyć w drogę i cieszyć się bezpieczną jazdą!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana