Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Znaczenie spawania w mechanice i blacharstwie samochodowym
Skompletowanie odpowiedniego wyposażenia warsztatu samochodowego to klucz do świadczenia usług wysokiej jakości. Jednym z urządzeń niezbędnych podczas prowadzenia prac mechanicznych i blacharskich jest spawarka. Jakie czynności wykonuje się przy pomocy spawarki w warsztacie samochodowym i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze, aby spełniła swoje zadanie?
Zastosowanie spawania w mechanice i blacharstwie samochodowym
W mechanice i blacharstwie samochodowym powszechnie stosuje się półautomaty spawalnicze MIG/MAG. Metoda MIG umożliwia łączenie stali niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych, a metoda MAG pozwala na spawanie aluminium, magnezu, miedzi i innych metali nieżelaznych. Standardowo stosowane są półautomaty inwertorowe, które charakteryzują się niską wagą, wysoką precyzją nastaw oraz niewielkim zużyciem prądu w porównaniu do dawniej używanych urządzeń ze skokową regulacją prądu spawania.
Kiedyś blachy stalowe były powszechnie spawane w osłonie czystego dwutlenku węgla. Obecnie łączy się je najczęściej w osłonie mieszanki argonu z dwutlenkiem węgla. Ze względu na to, że coraz częściej spotyka się karoserie z blach ocynkowanych, w blacharstwie samochodowym znaczenia nabrało lutospawanie. Wykonuje się je przy użyciu specjalnego drutu spawalniczego CuSi3 w osłonie czystego argonu. W pojazdach znajduje się także coraz więcej elementów aluminiowych. Do ich spawania stosuje się półautomaty spawalnicze MIG.
Jaką spawarkę wybrać do warsztatu samochodowego?
W warsztatach samochodowych najlepiej sprawdzają się spawarki, które można łatwo przemieszczać, aby móc bez problemu dotrzeć do trudno umiejscowionych elementów pojazdu. Najlepszym wyborem będą lekkie i mobilne urządzenia inwertorowe, których szeroki wybór oferuje internetowy sklep spawalniczy Spawaj.eu. Poza tym spawarka do napraw mechanicznych i blacharskich powinna być odporna na wstrząsy i uderzenia oraz niewrażliwa na działanie smarów i lakierów samochodowych.
Przy wyborze spawarki do warsztatu samochodowego należy określić rodzaje materiałów, które będą spawane, oraz grubość wykonywanych spoin. Na tej podstawie można ustalić pożądane parametry urządzenia. Najważniejszym z nich jest prąd spawania, który determinuje tempo pracy oraz maksymalną grubość możliwych do łączenia materiałów. Warto także zwrócić uwagę na cykl pracy. Określa on, jak długo można spawać bez przerwy prądem o danym obciążeniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana