Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego regularna regeneracja lamp w aucie ma duże znaczenie?
Światła samochodowe to obowiązkowy składnik wyposażenia, który w znacznym stopniu przesądza o możliwości obserwacji drogi i widzialności pojazdu. Nie tylko oświetlają one jezdnię przed autem oraz ustawione przy niej znaki, ale także sprawiają, że inni uczestnicy ruchu są w stanie dostrzec je z większej odległości. Sprawność reflektorów zależy jednak w dużym stopniu od tego, w jakiej kondycji znajdują się ich podstawowe elementy.
Jak są zbudowane reflektory samochodowe?
Reflektory zamontowane w pojeździe działają za sprawą umieszczonego w nich źródła światła, którym może być halogen, lampa ksenonowa albo dioda LED. Emitowane światło jest kierowane w odpowiednią stronę w wyniku właściwego ukształtowania świecącego elementu, ale również geometrii odbłyśnika, a więc komponentu znajdującego się w tylnej części lampy, którego rolą jest odbijanie promieni światła. Duże znaczenie ma też klosz, który chroni całość przed zabrudzeniami oraz wodą, a także pomaga w ukierunkowaniu snopu światła dzięki swemu ukształtowaniu oraz bardzo wysokiej przezierności. Podczas eksploatacji pojazdu jego światła tracą część swej sprawności m.in. przez matowienie kloszy, na których pojawiają się rysy i wnikające w tworzywo sztuczne zabrudzenia, a także z uwagi na pogarszanie się stanu odbłyśników. Z czasem lampy będą więc zwykle wymagały albo kosztownej wymiany, albo równie efektywnej, lecz znacznie tańszej regeneracji reflektorów. Dzięki takiemu zabiegowi poprawi się zasięg pracy świateł, wszystkie przeszkody i zagrożenia będą zatem widoczne z większej odległości. Jest to o tyle ważne, że oznacza, iż w razie niebezpieczeństwa kierowca zyska dodatkowy czas na reakcję. O wiele łatwiej będzie się też poruszać po nieoświetlonych drogach.
Jak przeprowadza się regenerację reflektorów?
Regeneracja reflektorów polega na polerowaniu powierzchni kloszy oraz wykonaniu nowej powłoki odbijającej światło na odbłyśnikach. Usługi związane z przywracaniem pełnej sprawności lamp samochodowych wykonuje firma TMC Regeneracja Reflektorów działająca w Piekarach Śląskich i Kościanie. Zajmuje się zarówno kompleksową regeneracją, jak i polerowaniem kloszy czy odtwarzaniem odbłyśników, a także przerabianiem świateł z samochodów amerykańskich oraz dostosowaniem lamp do montażu ksenonów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana